„Letos bylo tomu stromu padesát let, vysadili jsme ho ve třiasedmdesátém, když jsme se přistěhovali,“ prozradil Jan Šťastný z Lískovce, dárce letošního vánočního stromu pro Frýdek-Místek. Jedle douglaska tisolistá rostla hned vedle jeho domku. Mohutný strom ohrožoval obydlí samotné i plynové vedení, do něhož zasahovaly kořeny. Pokácení se stalo nutností. A proto, že strom věnoval pan Šťastný městu, práce se zhostily technické služby (TS).

Adventní městečko na náměstí Svobody v Místku. Rok 2019.
Adventní městečko Frýdek-Místek. Bohatý program startuje v neděli, takový bude

„Dopravu tento rok provázely menší technické potíže, mimo jiné s podmáčeným terénem,“ podotkl Radim Svoboda, vedoucí zeleně TS ve Frýdku-Místku k přibližně dvouhodinovému zpoždění převozu stromu na náměstí. Zde na něj čekali jednak strážníci, kteří zajišťovali prázdné ulice, ale hlavně natěšení obyvatelé. Když okolo nich krokem projížděl, nejeden přihlížející se natáhl do košaté koruny pro šišku či větvičku. „Krásně voní,“ komentovali to.

Pomocí autojeřábu a dřevorubeckého vozu s „ramenem“ se osmnáctimetrová jedle dostala na své místo v dlažbě náměstí. „Nad zemí bude patnáct metrů, zbytek zůstane ukotven v zemi,“ vysvětlil pro Deník Radim Svoboda. Lidé si pochvalují, jak je strom pro letošní vánoční svátky krásně rostlý. Děti se těší, že bude hezčí, až ho nazdobí.

Lokalita centrální park U lávek, Frýdek-Místek.
Ostudy Frýdku-Místku, 3. díl. Centrální park obsadili bezdomovci

Baňky, řetězy a světla se na jedli objeví co nevidět, elektrikáři TS ostatně už na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku zapojují další výzdobu pro Adventní městečko 2023. To slavnostně otevře pomyslné brány v neděli 3. prosince v 16.45, kdy bude vánoční strom také rozsvícen.

O symbol svátků v podobě jehličnanu není ochuzeno ani Zámecké náměstí ve Frýdku, tam technické služby přivezly a postavily jedli ojíněnou – o něco menší než na náměstí Svobody. „Je to také dar od občanů, rostla v místecké části u rodinného domu v Lidické ulici,“ sdělila mluvčí města Jana Musálková Jeckelová. K vánoční výzdobě prozradila, že stromy budou mít padesát brokátových hvězd. Altánek se stromovým betlémem v Sadech B. Smetany, jak doplnila, rozzáří světelný závěs a v parku pod zámkem se objeví třímetrová baňka.

ZUŠ a Sluníčko se ve Frýdku-Místku ke školské stávce nepřidali, 27. 11. 2023.
Jak vypadala stávka škol ve Frýdku-Místku. Nepřipojila se jen dvě zařízení, proč

„K výrazným prvkům budou patřit také tři svítící andělé v parku u Jošta a tři vánočně nasvícené a ozdobené kašny na Zámeckém náměstí, na náměstí Svobody a před podchodem u knihkupectví Kapitola. Také letos děti z mateřských a základních škol nazdobí stromečky v květináčích před magistrátem v Radniční ulici,“ doplnila Musálková Jeckelová.

Frýdeckomístecké stromy získal na Vánoce též Moravskoslezský kraj, a to dva smrky pichlavé z místní lesní školky.