S výrazně horšími výsledky je následují další uskupení a strany: koalice Spolu má 19,74 procenta, SPD (12,66 procenta) přeskočilo Piráty a starosty (11,58 procenta) a přes hranici pěti procent se dostala ČSSD (6,14 procenta).

Sociální demokraté ale díky celostátnímu výsledku 4,6 procenta po dlouhých třiceti letech opouštění poslaneckou sněmovnu.Na komunální úrovni přitom frýdecko-místecká ČSSD byla vždy silná. V posledních komunálních volbách v roce 2018 získala 21,91 procent hlasů a ve městě zvítězila. Několik období pak radnici (a později magistrátu) vládla, dlouholetým primátorem byl až do letošního březnového „převratu“ za sociální demokraty Michal Pobucký.

Ivo Vondrák na tiskové konferenci v sídle ANO, 9. října 2021 v Praze.
Věrní voliči v MS kraji: Nejvíce hlasů po Babišovi "zajistil" hejtman Vondrák

Nyní je na pozici primátora Petr Korč za hnutí Naše město F-M.

ČSSD ve Frýdku-Místku však oslabila i na úrovni parlamentních voleb. Před čtyřmi lety se totiž dostala až na téměř devět procent, podpora jí tak klesla o tři procenta. A přes pětiprocentní hranici ve Frýdku-Místku se nedostali komunisté (3,88 procenta).

Zařízení pro uprchlíky už ve Vyšních Lhotách nerezonuje

SPD Tomia Okamury před čtyřmi lety svou protiimigrační rétorikou přilákala více než patnáct procent voličů ve Vyšních Lhotách. Letos to bylo už jen 10,67 procenta.

Téma to bylo pro místní obyvatele aktuální, v roce 2015 zde totiž vzniklo zařízení pro zajištění cizinců. Mířili sem zadržení nelegální migranti a v prvních týdnech jich zde bylo více než tři sta. Současná kapacita tábora je necelých dvě stě lůžek (ta však nebývá zdaleka zaplněná) a klesla také podpora SPD v obci. „Už jsme se tak nějak s táborem pro uprchlíky smířili, ukázalo se, že na náš život v obci nemá žádný vliv,“ říká šedesátiletý muž před volební místností.

Na dohled z centra obce Vyšní Lhoty je zařízení pro zadržení cizinců. Místní obyvatelé se už s přítomností zařízení sžili a nevadí jim. Naopak pro obec přináší výhody.Na dohled z centra obce Vyšní Lhoty je zařízení pro zadržení cizinců. Místní obyvatelé se už s přítomností zařízení sžili a nevadí jim. Naopak pro obec přináší výhody.Zdroj: Deník/Tomáš Ptáčník

Detenční středisko je totiž úplně uzavřené, zadržení migranti nemají vůbec žádnou možnost se dostat ven. „S místními obyvateli a místní samosprávou udržuje Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra korektní vztahy. Obec čerpá průběžně i jednorázové dotace z rozpočtu ministerstva vnitra k údržbě místní infrastruktury či k investicím do veřejného osvětlení. Zařízení je také významným zaměstnavatelem v regionu a skvělým partnerem zdejších obyvatel například v tom, že vaří pro obec asi padesát obědů denně, které jsou pak distribuovány především místním seniorům,“ řekl mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Jan Piroch.

„Zaměstnanci zařízení se také aktivně podílejí na společenském dění v obci. Příkladem je třeba společné sázení 25 ovocných stromů, které je naplánováno na 28. října nejen k příležitosti státního svátku, ale tak k 25. výročí existence Správy uprchlických zařízení,“ dodal Piroch.