Zdroj: DeníkVedení Frýdku-Místku ale v současné situaci obyvatele i podnikatele podpoří, zvedat nebude ceny nájmů, tepla ani vstupného do městských společností. Se zdražováním zatím váhají i soukromí podnikatelé.

Jedním z velkých benefitů obyvatel Frýdku-Místku a okolních měst a obcí je MHD zdarma. Už deset let mohou využívat bezplatnou dopravu, kterou v roce 2011 prosadilo tehdejší sociálně demokratické vedení radnice města. A úspěch mezi lidmi zaznamenala okamžitě, narůstat začal i počet okolních obcí, které se do projektu postupně zapojily. V současné době už je v systému téměř dvacítka obcí z okolí Frýdku-Místku.

Podzim v okolí Žermanické přehrady, 30. října 2021.
OBRAZEM: Barevný podzim kouzlí v okolí Žermanické přehrady

Hrozí, že lidé o tuto výhodu kvůli zdražujícím se pohonným hmotám a energií přijdou? „Lidé se rozhodně nemusí obávat, že projekt MHD zdarma kvůli rostoucím cenám pohonných hmot a energií zrušíme. Máme ve volebním programu, že do konce volebního období bude MHD zdarma. Za rok bude hotový obchvat města a bude na novém vedení po komunálních volbách, jak se k tomu postaví,“ řekl primátor Frýdku-Místku Petr Korč.

Zdražovat zatím nemají ani městská sportoviště 

Zdražování se však nemusí obávat ani uživatelé sportovišť, nájemníci bytů či komerčních prostor patřících městu. „Chceme být v této těžké době lidem vstřícní, proto nebudeme nájmy zvyšovat ani v souvislosti s rostoucími cenami energií, ani v souvislosti s indexem inflace. Neplánujeme zvyšovat ani vstupné na atrakce provozované městskými společnostmi,“ uvedl Petr Korč.

V právě vznikajícím rozpočtu na další rok však vedení města přihlíží k dramatickému nárůstu cen energií. „Rozpočet stavíme trochu obezřetněji, počítáme s horšími variantami, abychom byli připraveni,“ dodal Petr Korč.

Na snímku je první slon ostravské zoo Pepík.
Zoo Ostrava slaví 70: Začínala s vysokou a bažanty, slona Pepíka věnoval Vietnam

Opatrní se zdražováním jsou také provozovatelé restaurací ve městě. „Zatím se zdražovat nechystáme, spíše vyčkáváme, jak se budou ceny energií vyvíjet dále,“ řekl jeden z majitelů restaurace ve městě.

S růstem cen pro zákazníky zatím nepočítají ani holiči či kadeřnice. „Ceny máme zatím stále stejné, o zdražování jsme zatím vůbec neuvažovali,“ řekla Michaela Pokorná z PM Barber Shopu ve Frýdku-Místku.

Kde původní udržení cen není možné, jsou třeba pekárny. "Jedeme v podstatě šestnáct hodin denně na plynu, ten se zdražil citelně. A zdražila také mouka. Proto jsme nyní museli zvednout ceny pečiva, zhruba o osm až deset procent," řekl obchodní ředitel Moravské pekárny ve Frýdku-Místku Tomáš Hypl. Pekárna do obchodů dodává oblíbený kváskový chleba Morávka či Nopál. O kolik zvednou ceny obchodníci pro koncového zákazníka však Tomáš Hypl neví, cena podle něj může být různá.