Radnice ve spolupráci s Kulturou FM připravuje kromě tradičního rozsvěcení stromu a stánků na náměstí i bohatý doprovodný kulturní program. 

Do vánoční atmosféry se Frýdek-Místek zahalí 27. listopadu. Přímo na 1. adventní neděli se bude konat slavnostní rozsvícení stromu na náměstí Svobody, a to patnáct minut před 17. hodinou. Program odstartuje už v 16 hodin cimbálová muzika. Provoz zde zahájí i adventní městečko a současně se rozsvítí výzdoba v ulicích.

„Jsem rád, že po dvouletých omezeních kvůli covidu opět můžeme okamžik rozsvícení stromu prožít společně. Srdečně vás všechny zvu na náměstí nejen na první adventní neděli, ale věřím, že si příjemné a pohodové ladění našeho adventního městečka budete vychutnávat až do konce prosince,“ zve širokou veřejnost primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).

Adventní městečko

V rámci adventního městečka si návštěvníci mohou jako už tradičně dávat teplé nápoje na zahřátí a něco dobrého k tomu, zakoupit vánoční ozdoby nebo drobné dárky. Korzování mezi stánky jim bude zpříjemňovat hudební doprovod, který v každý všední den začne okolo 15. nebo 16. hodiny, o víkendu pak od 10. hodiny dopolední. Na pódiu se představí převážně místní zpěváci, folklorní nebo folková uskupení a také soubory a sbory ze škol či školek a divadélka - kompletní program najdete zde.

"Dění na pódiu doplní dětmi oblíbené chvilky u ohrady se zvířaty, která bude umístěna v ulici Tržní u křížového podchodu. Přímo na náměstí pak děti budou moci poslat dopis Ježíškovi, vyrábět ve vánočních dílničkách, zazvonit si na zvoničku nebo se posadit na sáně tažené dřevěným oslíkem. V dalším zákoutí, přímo u kostela sv. Jakuba bude k vidění velký vyřezávaný betlém, v Sadech Bedřicha Smetany pak opět zaujme obdivovaný betlém v kmeni stromu. Zajímavým bodem programu bude také interaktivní kovářská škola nebo soutěž o nejlepší vánočku," informuje dále mluvčí města Frýdek-Místek Jana Musálková Jeckelová.

Vánoční výzdoba ve městě

Vánoční stromy se o první adventní neděli rozsvítí jako tradičně na obou hlavních náměstích  - ve Frýdku i v Místku. Oba stromy pochází z okolních obcí.

"Ozdobeny a nasvíceny budou opět kašny v obou částech města a kouzelnou atmosféru v Komenského sadech (u kostela sv. Jošta) navodí svítící andělé. Nejrozzářenější budou jako obvykle třída T. G. Masaryka ve Frýdku a třída 8. pěšího pluku v Místku. V rámci šetření letos nebude nasvícena hlavní budova magistrátu v Radniční ulici, svítit bude pouze letopočet," popsala dále mluvčí radnice s tím, že naopak novinkou v souvislosti s hlavní magistrátní budovou bude „stromečková školka“.

Smrčky v květináčích pořízené magistrátem nazdobí děti z městských škol a školek vlastnoručně vyrobenými ozdobami, po vánočním období si každá organizace stromeček bude moct vysadit na své zahradě.

Svátky nic nekončí

Další letošní novinkou pro závěr roku je také změna v poslední dnech programu, který neskončí 23. prosincem. Lidé, kteří budou náměstím Svobody procházet také v pracovních dnech mezi svátky, se budou moci zastavit pro něco teplého na zahřátí, poslechnout si vystoupení sborů nebo reprodukované koledy.