VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti ve Frýdku-Místku? Mají si kde hrát

Frýdek-Místek /AKTUALIZOVÁNO/ – Frýdecko–místecká dětská hřiště překvapivě nezanikají. Naopak.

8.4.2008
SDÍLEJ:

Hřiště u restaurace Veranda upravovala v pondělí zahradnická firma. Foto: Deník/Marek Cholewa

Dětská hřiště v největším městě regionu kvůli přísným normám Evropské unie nemizí. „Naopak, nevyhovující hrací prvky jsou z dětských hřišť odstraňovány a postupně nahrazovány novými. Každý rok ve městě přibývají nová hřiště pro děti,“ řekla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Z větších akcí zmínila nové dětské hřiště v Sadech B. Smetany, akce z roku 2005 si vyžádala náklady zhruba jeden milion korun. Předloni šlo o hřiště na ulici Dobrovského, v loňském roce vzniklo další na ulici Dr. A. Vaculíka u restaurace Veranda. Poslední akce stála asi 2,5 milionu korun.

Hřiště, která vznikla podle evropských norem, se nacházejí i v parku na Puškinově ulici, v Janáčkově parku, v parku Svobody u Sokolovny, dále na sídlišti Slezská na ulicích Dobrovského a Pekařská, ale také na sídlišti Anenská na ulici J. Lohrera.

„V letošním roce projde radikální změnou dětské hřiště na ulici Nad Lipinou, které získá zbrusu nové herní prvky. Menší hřiště vznikne také za nemocnicí, v místech, kde se kříží ulice I. J. Pešiny a I. P. Pavlova. Současně bude probíhat oprava a výměna poškozených nebo nevyhovujících herních prvků, které se nacházejí na městských dětských hřištích,“ dodala Matějíková. Například na hřišti na ulici J. Lohrera bude opět funkční takzvaná lanová dráha, po které budou moci děti slaňovat. Podle mluvčí je samozřejmostí každoroční výměna písku v pískovištích.

Na hřištích jsou všeobecně umísťovány herní prvky s větší pevností a stabilitou, čímž se následně snižují náklady na provoz a údržbu. Mezi oblíbené prvky patří houpací zvířátka (pružiny), řetězové a vahadlové houpačky, sestavy v podobě domečků a hradů, kterým nechybí klouzačky a šplhadla, ale také lanové kolotoče a točidla. „Cílem je, aby všechna hřiště ve Frýdku-Místku byla pro děti v co největší míře bezpečná a funkční,“ řekla Jana Matějíková.

Připomněla, že sportovní hřiště na sídlištích má na starosti odbor školství, kultury a tělovýchovy. Hřiště s herními prvky pro děti spadají pod odbor životního prostředí a zemědělství.„Jen pro zajímavost : povinností města Frýdek-Místek je udržovat zařízení dětských hřišť vyrobená a instalovaná před listopadem 2002 v takovém stavu, aby byla v souladu s kolaudačním rozhodnutím a právními předpisy, platnými v době uvedení těchto zařízení dětských hřišť do provozu. Jednodušeji – zařízení dětských hřišť, která byla zřízena před přijetím přísnějších evropských norem, je možné nechat dožít s tím, že staré a nevyhovující herní prvky se postupně nahrazují novými, normám odpovídajícími prvky,“ řekla Jana Matějíková.

„Samozřejmě, že tyto starší herní prvky musí odpovídat normám a předpisům platným v době jejich uvedení do provozu a město Frýdek-Místek je odpovědné za bezpečný provoz.“

Správu veřejně přístupných sportovišť na území města převzalo oddělení mládeže a tělovýchovy. Vzniklo právě před pěti lety a spadá pod odbor školství, kultury, mládeže a tělovýchovy frýdecko-místeckého magistrátu.

"V oblasti sportovních hřišť není situace tak vážná jako u dětských hřišť s pískovišti a různými herními prvky pro malé děti, které podléhají přísným normám. Mnohé z těchto norem se sportovních povrchů netýkají, navíc sportovní plochy v osídlených částech města byly postaveny před účinností zmiňovaných norem, a proto se na ně nevztahují," řekl vedoucí oddělení Milan Brzý.

Na hřištích se nacházejí koše na basketbal, respektive streetball, branky na malý fotbal, hokej, tyče na volejbal či nohejbal. "Za pět let činnosti oddělení mládeže a tělovýchovy byla mnohá hřiště doplněna těmito prvky a všechny stávající byly opraveny a dány do pořádku," uvedl Brzý s tím, že problémem je obnova samotných povrchů hřišť, na kterou se nedostává finančních prostředků. Přesto došlo k rekonstrukci pěti povrchů a na další by měla dojít řada v příštích letech.

Na území Frýdku-Místku se nachází 60 veřejně přístupných sportovních hřišť, které jsou součástí vybavenosti osídlených částí. Mnohé z nich byly postaveny před třiceti a více lety. Šestadvacet povrchů hřišť je potřeba rekonstruovat, což představuje investice odhadem za 30 milionů korun.

"Další sportoviště se nacházejí v areálech základních škol, kde také dochází k obnově sportovních zařízení, V posledních letech to bylo u 7. a 8. základní školy. Potřebné investice v této oblasti představují v současných cenách 35 milionů korun. Snahou zřizovatele základních škol ve Frýdku-Místku je nabídnout tyto prostory v odpoledních hodinách a ve dnech, kdy neprobíhá vyučování, široké veřejnosti, která bude mít zájem využít svůj volný čas k pohybovým aktivitám, nikoliv k řádění a vandalismu," poznamenal Milan Brzý.

Hřiště vznikají i v Třinci

V novém stylu pojaté dětské hřiště vzniklo v Třinci už v roce 2003, a to při rekonstrukci náměstí Míru. "V roce 2006 byl městem realizován dětský sportovní prvek. V loňském roce město vystavělo další dětské hřiště se třemi hracími prvky, letos je před dokončením nový hrací prvek. Tyto nové stavby jsou postupně realizovány v souladu s platnou legislativou," řekla vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Vladimíra Kacířová. "Vzhledem k tomu, že stavba těchto hracích prvků a dětských hřišť je finančně dosti nákladná, musejí být výměny stávajících prvků a hracích ploch prováděny postupně, aby nedošlo k situaci, že ve městě nebudou žádná tato zařízení," dodala. Vzhledem k tomu, že stávající i nová zařízení jsou celoročně využívána, musí být v souladu s normami prováděny jejich pravidelné kontroly a běžná údržba. "Tuto činnost zajišťuje v rámci rozpočtu majitel, v našem případě město. Třinec má 86 dětských hřišť a hracích ploch, které jsou využívány bez omezení, a dalších 16 sportovišť u škol a sportovních organizací, které zřizuje město," řekla Kacířová.

(lew)

8.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 14 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě OPERÁTOR/KA, SKLADNÍK-CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:10/7/2018 a:19/7/2018, Náplň práce:, - práce ve skladu s automobilovými díly - vykládka pneumatik, - práce na HPP ve dvousměnném provoze, na dobu určitou, vhodná i pro absolventy škol., Rozvrh pracovní doby: ranní 6:30-14:30 hod., odpolední 12:30-20:30 hod., Požadujeme:, - fyzickou zdatnost a pracovitost podmínkou, - oprávnění na VZV výhodou., Zaměstnanecké výhody:, - stravenky, docházkový bonus 800 Kč, příspěvek na dovolenou a vánoce., Kontakt uveden viz výše., Životopisy zasílejte na e-mailovou adresu: administrator@lnyvision.com., Kontakt osobně na adrese Staroměstská 1077, Frýdek-Místek v čase 8-14:00 hod.. Pracoviště: L&y vision trading company s.r.o. - prac. frýdek-místek, Staroměstská, č.p. 1077, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Lucie Holubová, +420 558 431 735(po-pá8-14.00hod.).

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě PRACOVNÍK-CE 73 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě PRACOVNÍK-CE K PLETENÍ KORBAČIKŮ (DPČ). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: A11 (DPČ) a:19/7/2018, Požadujeme manuální zručnost a nabízíme úkolovou mzdu (7,40 Kč/balík). Náplní práce je pletení sýrových copánků, pracovní doba po domluvě., Kontakt PO-PÁ 7-14 hod. (Dobrá 862) viz výše.. Pracoviště: Kora produkt, s.r.o., 739 51 Dobrá. Informace: Miroslav Slanina, +420 732 746 279.

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě PŘÍPRAVÁŘ/KA 24 000 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě PŘÍPRAVÁŘ/KA VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:15/6/2018 a:17/7/2018, Výběrové řízení se uskuteční dne 6.8.2018 v 9:00 hod. na ÚP ČR, KoP Frýdek-Místek, Na Poříčí 3510, 738 01 Frýdek-Místek v zasedací místnosti č. 018, suterén., Životopisy přineste s sebou!!!, Rozvrh pracovní doby: dvousměnný provoz, ranní 6-14:00 hod., odpolední 14-22:00 hod., Práce na HPP na dobu určitou s možností prodloužení na neurčito., Náplň práce:, - příprava surovin pro výrobu uzenářských výrobků-náplní, - manipulace se surovinou a připravenou hmotou, - míchání surovin v požadovaném množství a poměrech dle receptur, - práce s informačním systémem., Požadujeme:, - dobrou fyzickou zdatnost, - schopnost práce v dvousměnném provozu, - zdravotní předpoklady pro získání zdravotního průkazu, - dodržování bezpečnostních a hygienických norem a sanitace, - schopnost práce na PC, - schopnost práce samostatně i v kolektivu., Zaměstnanecké výhody: , - stravování na pracovišti., - náborový příspěvek 5.000 Kč., Kontakt možný osobně út, čtv 8-14:30 hod., emailem, telefonicky, uveden viz výše.. Pracoviště: Beskydské uzeniny, a.s., Příborská, č.p. 520, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Milan Hoffman, +420 604 297 088(ÚT,ČTVod8:00hod.).

Výroba - Výroba Seřizovači 130 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) CNC OBRÁBĚČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:21/3/2018 a:19/7/2018, Pracovní doba - ranní směna 6.00-14.15 hod a odpolední směna 13.45-22.00 hod., CNC obráběč - práce na CNC soustruhu a CNC obráběcím centru., Kontakt telefonicky v čase 6.00-14.30 hod., e-mailem. Kontakty viz výše.. Pracoviště: Markagro, s.r.o. - prac. sviadnov (v areálu firmy agro), K čističce, č.p. 479, 739 25 Sviadnov. Informace: Petr Končula, +420 602 482 780.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Železniční přejezd ve Studénce. Ilustrační foto.

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Senior taxi. Ilustrační foto

V Bystřici začalo se začátkem prázdnin jezdit Senior taxi

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Která houba vás otrávila? Přístroj to určí jednoznačně

Deštivé počasí z posledních dnů dává novou naději houbařům. Sběr hub však nemusí přinášet jen radost. Řada lidí přes varování odborníků stále totiž sbírá i houby, které dobře neznají.

Sražená žena zemřela, viník ujel

Policisté pátrají po řidiči, který 19. července mezi 22. až 22.30 hodinou na silnici I/11 v Návsí ve směru na Třinec poblíž čerpací stanice srazil chodkyni.

Petr Fiala pro Deník v Ostravě: Snažím se jít s ODS jinou cestou

ROZHOVOR/ Festival Colours of Ostrava láká už řadu let nejen turisty, umělce, sportovce, ale také české politické špičky. Čtvrtečním hostem diskusního fóra Meltingpot, které probíhá v rámci festivalu, byl i šéf ODS a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT