Město už vykoupilo všechny pozemky potřebné pro výstavbu hospice. Za pozemky o rozloze přibližně pěti hektarů zaplatilo sedm a půl milionu korun. „Letos dokončíme projektovou dokumentaci, která je nutná pro získání stavebního povolení. Příští rok by mohla být vypsána soutěž na zhotovitele stavby a nejpozději v roce 2010 by měl hospic přijímat klienty,“ řekl Miroslav Dokoupil (KSČM).

Hospic by měl mít pokojovou a obslužnou část. „Zařízení by mělo mít třicet lůžek. Pokoje klientů budou natočeny na jihozápadní stranu, aby z nich byl výhled do krajiny a aby byly současně co nejvíce prosluněny. Z přízemních pokojů by mělo být možné vyjet do takzvané vnitřní zahrady,“ popsal plány Dokoupil. „Pokoje klientů budou převážně jednolůžkové s přistýlkou pro příbuzné. Pamatujeme ale také na klienty, kteří nechtějí být na pokoji sami, proto vzniknou v hospici také dva dvoulůžkové pokoje,“ dodal.

V obslužné části by pak měla být ošetřovna, zázemí pro zdravotnický personál a sociální pracovnice, dále také kaple, atrium, místnost pro duchovního i pokoje pro rodinné příslušníky klientů. Své místo tam bude mít také jídelna a bufet. To, jestli bude mít hospic vlastní kuchyň, zatím není jasné. „Uvažujeme o spolupráci s frýdeckou nemocnicí. V nemocniční kuchyni se denně připravuje až čtyřicet druhů dietních jídel, která by byla jistě vhodná i pro klienty hospice,“ vysvětlil náměstek primátorky.

Provozovatelem hospice by mělo být město. Investice by podle Dokoupila měly dosáhnout částky okolo sta miliónů korun. Kde na stavbu město vezme peníze, ale zatím není úplně jasné. „Financování z jiných peněz než z městského rozpočtu zatím není zajištěno,“ konstatoval Miroslav Dokoupil.

„Rada města zřídila pracovní skupinu, která má za úkol prověřit možnosti získání dotace na jeho výstavbu, zajistit zařazení hospice do sítě zdravotnických zařízení a zajistit uzavření smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Předsedou této pracovní skupiny je uvolněný radní města Ivan Vrba (KSČM) a členy jsou náměstek primátorky Michal Pobucký (ČSSD) a ředitel frýdecké nemocnice, který je současně i zastupitelem města, Miroslav Přádka (KDU-ČSL),“ informoval náměstek primátorky.