Jedna z nejostřejších potyček mezi levicovou koalicí a pravicovou opozicí se na posledním zasedání frýdecko-místeckého zastupitelstva strhla kvůli tvrzení náměstka primátorky Michala Pobuckého (ČSSD), že pravidelně co dva měsíce jedná o stavbě obchvatu města mimo dalších pohlavárů i s náměstkem ministra dopravy pro infrastrukturu Jiřím Hodačem.

Opozici se totiž zdá, že je město při prosazování stavby obchvatu málo aktivní. Opoziční zastupitelé se proto zajímali, co konkrétně náměstek primátorky Michal Pobucký, který má tuto problematiku na starosti, dělá. Po vyžádané několikaminutové přestávce pak zastupitel Igor Svoják (ODS) překvapivě oznámil, že náměstek primátorky nemluví pravdu.

„Poprosil jsem ministra dopravy Aleše Řebíčka, aby u náměstka Hodače zjistil, zda pravidelně jedná s náměstkem frýdecko-místecké primátorky Michalem Pobuckým o stavbě obchvatu města. Ministr mi přeposlal autentickou sms odpověď Jiřího Hodače, která zní: Já jsem nikdy nejednal s náměstkem primátorky Frýdku-Místku ani o obchvatu, ale vůbec nikdy,“ sdělil Igor Svoják.

Michal Pobucký se ovšem bránil, že to není pravda a jako důkaz přinesl prezenční listinu z jednání pracovní skupiny ke stavbě obchvatu, kde mezi osmnácti podpisy nechyběly ani parafy Hodače i Pobuckého. „Je to tvrzení proti tvrzení, nemůžeme to teď posoudit,“ reagovala primátorka Eva Richtrová (ČSSD), načež náměstek primátorky Miroslav Dokoupil (KSČM) požádal o ukončení diskuze.

„Podpisy na prezenční listině jsou důkazem, že jste se setkali, ale ne že jste spolu jednali. Jiří Hodač si možná ani nevšimnul, že mezi osmnácti členy skupiny náměstek primátorky je. Vzhledem k tomu, o jak závažnou problematiku jde, jsou to pro mě dost zásadní informace,“ podotkl zastupitel Petr Konůpka (ODS).

„Další listiny jsem neměl čas hledat. Na jednání pracovní skupiny se setkávají lidé, kteří se touto problematikou zabývají. Řeší cesty v rámci našeho kraje a obchvat Frýdku-Místku. Jednáme podle stejného materiálu, který mají zastupitelé pro informaci na stole. Na jednání jsem se dokonce i hádal s náměstkem hejtmana kraje Pavolem Lukšou, to si Jiří Hodač musí pamatovat. Já už nevím, jaké důkazy mám ještě nabídnout. Když nevěříte, věřte,“ bránil se obvinění z nepravdomluvnosti Michal Pobucký.

Opoziční zastupitelé si poté vyžádali písemnou a podrobnou zprávu o tom, co náměstek pro obchvat dělá. „Samozřejmě si tyto informace prověříme,“ upozornil Konůpka. „Přijde mi to na náměstka primátorky setsakramentsky málo,“ připojil se ke kritice zastupitel Igor Svoják. „Možná by se zástupci města měli zajít zeptat starostů malých obcí v okolí, které si obchvat uměly zařídit. Bohaté zkušenosti má například starosta Horních Tošanovic Petr Martiňák, který na ministerstvu prosadil i obchvat Dobré,“ doporučil zástupcům města zastupitel Josef Vojvodík (KDU-ČSL).