Jakým způsobem by se mělo rozvíjet město v příštích šesti letech, to bylo v pondělí meritem ostré výměny názorů frýdecko-místeckých zastupitelů. Takzvaný Strategický plán rozvoje města, který město nechalo vypracovat před devíti lety renomované firmě Berman Group (původní název Barents Group), byl totiž už před více než pěti lety téměř splněn a systematický plán na další roky Frýdku-Místku zatím chyběl. Koaliční politikové s úředníky proto sami vypracovali nový plán rozvoje města až do roku 2013.

Opozice: Plán je chaotický a neurčitý

To se ale příliš nelíbí opozičním politikům, kteří plán nazvali chaotickým a neurčitým. „Tento strategický plán je zmatečný a nepřehledný, například u některých úkolů jsem se dočetl, že jejich termín zpracování je určen na rok 2010, ale termín realizace už letos,“ divil se zastupitel Petr Konůpka (ODS). Zastupitel Zdeněk Stolař (SN) zase v plánu nenašel jeho finanční krytí. „Když jsem jen tak přibližně spočítal, kolik by realizace všech plánovaných úkolů stála, vyšla mi částka kolem tří set milionů korun. Nikde jsem ale nenašel, odkud by se tyto peníze měly čerpat,“ podotkl Zdeněk Stolař. To však podle předkladatele plánu náměstka primátorky Miroslava Dokoupila (KSČM) problém není. „Financování šlo ruku v ruce se strategickým plánem, ale neměli jsme odvahu je uvádět tady. Bude uvedeno v roční uzávěrce,“ odpověděl Dokoupil. „Zaráží mě, že navázání užších kontaktů radnice s podnikateli je plánováno až na rok 2010. Podle mě je ostuda, že dostatečně nefunguje už nyní a plánovat nápravu až za několik let je pozdě,“ míní zastupitelka Martina Konečná (ODS). „Myslím si, že jde o natolik závažný a dlouhodobý materiál, že by měl být přijatelný pro všechny politické strany. Už proto, aby po příštích volbách neskončil v šuplíku. Navrhuji jej v tuto chvíli z jednání stáhnout a přizvat externího metodika, který by jej dopracoval a zapojil do plánů i širší veřejnost a podnikatele stejně, jako tomu bylo i v minulosti,“ navrhla Martina Konečná. „Ke strategickému plánu jsme na jaře uspořádali seminář, kde všichni zastupitelé měli prostor k zapracování svých připomínek. Za materiálem si stojím a stahovat ho nebudu,“ řekl Miroslav Dokoupil. Připomenul, že zpracování plánu radnice zvládla řadově za desítky tisíc korun a u zpracování externí firmou hrozí, že by město zaplatilo miliony.

Koalice plán schválila

Dodal, že nyní už zastupitelé mohou jen podat pozměňující návrhy. Pokud by je zastupitelstvo schválilo, byly by do plánu zaneseny. O to se opozice také pokusila, ale ze všech prošel jen jediný pozměňující návrh zastupitele Miroslava Přádky (KDU-ČSL), podle kterého mají radní neprodleně zahájit práce na aktualizaci strategického plánu města pro příští rok, a to tak, aby do něj byly možné připomínky průběžně zapracovávat. Ačkoliv při hlasování o přijetí celého plánu ani jeden z opozičních zastupitelů vůbec nehlasoval, koalice si svými nadpolovičními dvaadvaceti hlasy plán schválila sama.