V okrese Frýdek-Místek v současné době není vysloveně nebezpečný přejezd, ale nehody na nich se stávají. „V posledních letech byli na přejezdech usmrceni výhradně cyklisté. V srpnu 2007 srazil na železničním přejezdu vlak mladého cyklistu, který měl na uších sluchátka wolkmenu. V loni zahynul na přejezdu cyklista, který na kolejích upadl a zabil se. Před více jak třemi roky zabil vlak na přejezdu cyklistu ve Frýdlantu nad Ostravicí,“ vypočetl poslední tragické případy na železničních přejezdech tiskový mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

Podle něj někteří cyklisté doslova hazardují se svým životem. „Jezdívají se sluchátky na uších. Přes hudbu pak nemohou slyšet, co se děje v blízkosti. Na silnicích nezaregistrují možné nebezpečí, to samé platí i na přejezdech,“ doplnil Žurovec. Na druhou stranu České dráhy zlepšují bezpečnost přejezdů. „V rámci projektu – optimalizace tratí – zvyšují ČD úroveň zabezpečení na železničních přejezdech, bude se totiž zvyšovat rychlost projíždějících vlaků,“ upřesnil Žurovec.

Vlak amputoval muži končetiny
Drastická železniční nehoda se přihodila ve v červnu 2006 před půlnocí ve Starém Městě. Na nechráněném přejezdu zachytil vlak tehdy čtyřiadvacetiletého cyklistu a amputoval mu končetiny. Strojvedoucí o tom vůbec nevěděl a ujížděl dál. Pokud by se zraněný mladík do nemocnice nedostal včas, zcela jistě by u kolejiště vykrvácel.
Mladý muž, jenž pochází z Frýdku-Místku, se snažil v osudný den na svém jízdním kole přejet nechráněný železniční přejezd nedaleko Základní školy na Nademlýnské ulici ve Starém Městě. To se mu už bohužel nepodařilo. Mladého muže nešťastným způsobem souprava zachytila, vtáhla před sebe a uřízla mu nohu v oblasti bérce a část ruky. Strojvedoucí o tom ani nevěděl, takže normálně pokračoval v jízdě. Přivolaní policisté mu pak ránu podvázali, jinak by vykrvácel na místě. Potom jej zdravotníci v kritickém stavu převezli na ARO do frýdecké nemocnice.
Více k tématu najdete v zítřejším - sobotním - vydání Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.