Zastupitelé Frýdku-Místku začali připravovat obrovskou protestní akci. „Pojďme zablokovat průtah městem. Všichni,“ vyzval v pondělí zastupitele Igor Svoják (ODS), který tímto zopakoval nápad zastupitele Jiřího Velčovského (ČSSD). „Nás čtyřiceti zastupitelů si ale auta ani nevšimnou a zajedou nás. K tomu je třeba stovky lidí,“ podotknul Jiří Velčovský.

Návrh na zablokování průtahu zazněl poté, co náměstek primátorky Michal Pobucký (ČSSD) popsal bezmocnost města proti dalším průtahům přípravy stavby silničního obchvatu. „Je to způsob, jak dát najevo nespokojenost občanů s neustálými průtahy při přípravách stavby obchvatu. Navrhuji, aby všichni předsedové politických klubů v zastupitelstvu dali najevo shodu. Pojďme ukázat, že aspoň v tomto jsme jednotní. Dáme této protestní akci formu, upozorníme na ni prostřednictvím médií, svoláme občany,“ plánoval náměstek primátorky Petr Cvik (ČSSD).

„Žádám ale, aby město tuto akci prezentovalo a organizovalo jako společnou akci koalice a opozice,“ připomenul zastupitel Miloslav Merta (ODS). Oba jinak znesvářené politické tábory se na zorganizování této velké protestní akce výjimečně sjednotily a několik minut po půlnoci z pondělka na úterý zastupitelé její přípravu také odhlasovali.

Výstavba obchvatu města se z různých důvodů neustále zdržuje. Momentálně přípravy značně zkomplikovalo občanské sdružení Beskydčan – sdružení pro obnovu a udržení kvality Moravskoslezských Beskyd, které nesouhlasí s výstavbou takzvané jižní varianty. „Ekologičtí teroristé ze sdružení Beskydčan neustále podávají žaloby, snaží se vybudovat pod městem tunel a hází klacky pod nohy,“ postěžoval si na pondělním zasedání zastupitelstva náměstek primátorky Michal Pobucký. „Tato hrstka lidí, kteří navíc žijí v Ostravici třicet kilometrů od města, zablokovala přípravy stavby ve chvíli, kdy máme konečně vyřízena všechna stavební povolení,“ dodal Pobucký.

Ekologičtí aktivisté z Beskydčanu totiž nedávno podali žalobu na rozhodnutí Krajského úřadu, který posvětil rozhodnutí frýdecko-místeckého magistrátu umístit stavbu obchvatu na pozemcích katastrálních územích Dobrá, Kunčičky u Bašky, Místek, Panské Nové Dvory a Staré Město. „Situace už přesáhla únosné meze a město na manžele Ivo a Šárku Košťálovy z Beskydčanu tento týden podalo trestní oznámení,“ konstatovala frýdecko-místecká primátorka Eva Richtrová (ČSSD).

Přesto nyní zastupitelé pověřili vedení magistrátu, aby vypravil vyjednávací tým, který by zástupce Beskydčanu přiměl ke stažení jejich žaloby, což by umožnilo pokračovat v přípravách stavby. V opačném případě hrozí pozastavení výkupů pozemků a přerušení přípravy dokumentace do doby, než soud vydá konečný rozsudek, což může trvat celé měsíce nebo i roky a mohlo by to také ohrozit platnost už vydaných rozhodnutí. Přimět Beskydčan ke stažení žaloby je podle radních jediná možnost, jak zabránit dalším průtahům. Dopravní situace ve městě je přitom už nyní téměř neúnosná a ve chvíli, kdy spustí výrobu automobilka Hyundai v Nošovicích a nebude stát obchvat, průtah městem zahltí další stovky kamionů. Za ekology se do Ostravice nejprve vypraví vyjednávací tým, který se pokusí je přesvědčit, aby žalobu stáhli. Pokud vyjednavači neuspějí, město Beskydčanu zašle oficiální písemnou výzvu.

Ekologové však zřejmě ustoupit nehodlají a tvrdí, že za průtahy nemohou oni, nýbrž neschopní politici. „Divím se, že je z radnice lidé už dávno nevyhnali vidlemi po tom, co tady předvádějí,“ podotknul Leo Košťál ze sdružení Beskydčan. „V zájmu všech občanů města určitě není to, aby obchvat vedl úsekem chráněné přírody. Tím, že jednou byla prohlášena za chráněnou, je nedotknutelná, musíme ji uchovat pro budoucí generace. To, že obchvat může vést jedině tudy a jiná možnost není, to jsou jenom výmluvy neschopných politiků. Se zájmy lidí to nemá co dělat,“ míní Leo Košťál. „Podání trestního oznámení na nás je ale skutečně ideálním prvním krokem k vyjednávání o stažení žaloby,“ ironicky podotknul. „O vyjednávací delegaci slyším poprvé, jsou to pro mě úplně nové informace. Nicméně už jsme o sobě ze strany města slyšeli tolik škaredých věcí, že pokus o vyjednávání vidím spíše jako zoufalství arogantních politiků, kterým teče do bot. Na jednání měli dost času, ale nikdy s žádnou rozumnou nabídkou nepřišli. Nicméně Beskydčan, to nejsem jenom já. Pokud z města přijdou s nějakou nabídkou, zvážíme ji a uvidíme,“ řekl v pondělí ráno Leo Košťál. Tunel pod městem nevidí jako úplně nemožný. „Když politici tvrdí, že neexistuje jiná varianta obchvatu než jižní, dovedl bych si představit i to, že by pod městem tedy vedl tunel. Například v Praze i jinde se také staví desítky kilometrů tunelů, tak proč by to nešlo tady. Když poprvé přišli s myšlenkou postavit tunel pod kanálem La Manche, také to bylo ohromující a překvapující,“ dodal Leo Košťál.