V centru Místku narazíte na nejbližší veřejné záchody v podchodu pod křižovatkou „U vykopnutého“ nebo v podchodu, který vede ke starému autobusovému stanovišti. Ten svého času byl i místem, které navštěvovali cestující, protože na bývalém autobusovém stanovišti WC nebyly. To však již nyní neplatí, protože nové stanoviště lidem nabízí záchodky na úrovni, stejně jako tomu je na rekonstruovaném vlakovém nádraží.

Ovšem lidé si v případě potřeby poradí také tím, že navštíví WC v restauračních zařízeních. „V některé hospodě zajdete na WC bez problémů, ale v některých zařízeních musí příchozí, kteří si nic neobjednají, zaplatit u výčepu. To vás pak vyjde na stejno, jako když navštívíte veřejných záchodek. Na veřejné WC chodím jen ve výjimečných případech, ale pokud je to akutní, jdu do hospody, protože veřejných WC ve městě zase tolik není,“ zamyslel se Roman Labaj.

Za poslední roky se i úroveň těchto zařízení mnohokrát zlepšila proti době, jako tomu bylo například za bývalého režimu. „Tehdy jít na veřejný záchodek vyžadovalo silný žaludek. Hygiena nebyla právě nejlepší a člověk tam opravdu chodíval, jen když musel,“ řekla Martina Břízová. Ta si však všimla i další věci. „Ještě stále jsou ale vidět muži, kteří svou potřebu vykonávají například v parku. Hlavně ve večerních hodinách, kdy se ve většině případů jedná o opilce. Když to člověk vidí, má pak strach vyrazit do parku s malým dítětem. Lidé často nadávají na psy, ale jsou jedinci, kteří zanechávají podobný nepořádek, jako tato zvířata,“ doplnila Břízová.

Desítky let lidem sloužily veřejné záchodky u místeckého kina Petra Bezruče. Ty však jsou od 1. července loňského roku uzavřeny. „Přiznám se, že jsem ani nezaregistroval, že tyto záchodky jsou mimo provoz. Moc jsem je však nenavštěvoval, protože to v nich dosti zapáchalo. Ale byly v dobrém místě, protože jsou tady i autobusové zastávky,“ prozradil muž, který se chystal ve vedle sousedící trafice koupit noviny a téma záchodky svérázně uzavřel: „Správný sedlák hnojí vlastní zahradu.“

(mach)