Primátoři Frýdku-Místku a Žiliny Eva Richtrová a Ivan Harman v pátek podepsali partnerskou smlouvu. Partnerství by oběma městům mělo přinést především lepší dostupnost programů vyhlašovaných Evropskou unií. Zdaleka to ale není jediná oblast, na které chtějí obě města spolupracovat.

„V Deklaraci o partnerství a spolupráci zástupci obou měst prohlašují, že mají společný zájem o všestrannou spolupráci. Především by mělo jít o oblasti kultury, vzdělávání a rozvoje turistiky a cestovního ruchu, ale také například o spolupráci mezi konkrétními školami a sportovními kluby. Důležitou oblastí spolupráce je také rozvoj malého podnikání,“ vyjmenovala frýdecko-místecká primátorka Eva Richtrová (ČSSD).

„Počítáme také s výměnou zkušeností v řízení samosprávy a s partnerstvím ve společných projektech, které budou směřovat na programy nejen v rámci Evropské unie, ale i Euroregionu Beskydy,“ dodala primátorka.

Vysvětlila, že slovenská Žilina a Frýdek-Místek jsou svým způsobem velmi podobná města s podobnými problémy. „O Žilině se dá říci, že je hlavním městem Euroregionu Beskydy na slovenské straně. Stejně jako ve Frýdku-Místku se i tam rozvíjí automobilový průmysl a vše, co s ním souvisí,“ upřesnila Eva Richtrová. Obsah deklarace už na jaře schválila zastupitelstva obou měst.