„Obě města původně oddělovala zemská hranice, kterou byla řeka Ostravice,“ vysvětloval Polášek. O moravské části se poprvé psalo v roce 1267 pod názvem Friederberk, následně v roce 1402 jako o osadě Newensteil a konečně v roce 1522 o městečku Mistku, jinak Frydburku.

Slezský Frýdek vznikl kolem roku 1327 poblíže starší trhové osady označované jako Jannutha – Jamnice. První zpráva, která dokládá město Friedeck, pochází z 10. září 1335. 

Dobrovolní hasiči z Lískovce sčítali u sousedů veškeré opeřence, 5. 1. 2023.
Sčítání ptactva na Frýdecko-Místecku začalo, lidé musí hlásit i papoušky

„V období 1402 až 1584 byla obě města součástí jednoho panství, ale dále se opět jejich osudy vyvíjely odděleně,“ poznamenal historik.

Friedek-Mistek, jak upozornil, se začal objevoval na pohlednicích z přelomu 19. a 20. století. I vlakové nádraží bylo koncem 19. století takto označeno.

„První pokusy spojit obě části započaly po vydání novely k obecnímu zřízení v roce 1919. Jednání ale ztroskotala na nezájmu okolních obcí, které měly být připojeny, a navíc i snahami sloučené nové město přiřadit pod Slezsko, kde se vybíraly zvláštní poplatky pro zemský fond slezský,“ podotkl Polášek.

Ten také zmínil „sílící lokální patriotismus“, který měl v pozadí boj o politickou moc a hospodářské výhody a nadvládu jednoho části nad druhou. „Žel nešlo ho zlomit,“ uvedl Polášek. Každopádně už v roce 1920 navrhla Jednota přátel Masarykovy akademie práce pro budoucí sloučené město jméno Bezručov.

Vandal zničili pianino, teď ho zaplatí.
VIDEO: Zničené piano v místeckém podchodu. Nakonec je z toho trestný čin

Za německého protektorátu se Frýdečanů ani Místečanů nikdo na nic neptal, padlo úřední rozhodnutí od 1. ledna 1943 vytvořit Velký Frýdek (Gross Friedeck), a to po administrativním sloučení Frýdku, Místku, Starého Města, Lískovce a Sviadnova.

Po válce se v srpnu 1945 veřejně hlasovalo o novém pojmenování souměstí. „Což skončilo fiaskem, protože se toho zúčastnilo pouze 1239 obyvatel,“ upřesnil historik.

Frýdek-Místek chtělo 255 lidí, pro první část názvu hlasovalo 465 a pro druhou 183, Místek-Frýdek si jich dokázalo představit 15. Bezručov se na scéně objevil podruhé, dále to byly například jména Bezručův Hradec, Ondrášov, Beskyd, Turistov, Sdružilov, Velké Beskydí. Ale i Stalinov či Molotov …

Dekret prezidenta republiky z října 1945 sloučil místecký okres s frýdeckým. Město užívalo úřední název Frýdek. Národní výbor ale stále požadoval po ministerstvu vnitra, aby název byl spravedlivě upraven na Frýdek Místek.

V tomto ostravském lesíku, kde se scházejí bezdomovci, došlo vloni v srpnu k jedné z vražd. Třicetiletý muž zde ubodal svou přítelkyni.
Vražd v kraji výrazně přibylo. Ty nejděsivější se odehrály na Frýdecko-Místecku

"Bohužel v srpnu 1950 místních poměrů neznalé ministerstvo rozhodlo, že se název města mění na Místek a okresu na místecký. Nastala obrovská nelibost Frýdečanů, kteří argumentovali, že Frýdek je mnohem větší a významnější nežli Místek,“ popsal další vývoj Polášek.

S konečnou platností vznikl Frýdek Místek v lednu 1955, nicméně bez pomlčky. Ta byla doplněna teprve koncem šedesátých let (kdy rovněž komunistická moc zakomponovala do jeho znaku takzvané symboly socialismu – rudou hvězdu, ocel a uhlí).

„Frydek-Mistek to je město, kjere rušo tajak těsto. Mame tu zlate ftaky, aji same panelaky … V nazvu města čarku mame, kvuli ni se něhadame. Moravane i Slezaci svorni jak ti zlati ftaci,“ takto podle Poláška výstižně v roce 1990 zaveršovala učitelka Olga Tlučková, pocházející z Bruzovic. A jak historik dodal, o Místku bohužel není žádná lidová píseň, jako má jeho soused „Okolo Frýdku cestička“

Silvestrovské a novoroční oslavy na Lysé hoře v Beskydech.
Silvestr na Lysé hoře aneb romantika v Beskydech. Okouzlil i východ slunce

„Frýdek a Místek byl spojen za protektorátu, snahy o sloučení obou měst byly však už mnohem dříve. Zajímavé je také to, jak se vyvíjel samotný název, například první hlasování o názvu skončilo fiaskem. Jsem rád, že obě části nyní nakonec fungují jako celek, Frýdečané a Místečané žijí v souladu a Frýdek-Místek je způsobem svého vzniku unikum, originální dvojměstí spojené řekou a se spojovníkem mezi oběma názvy,“ vzkázal primátor Petr Korč.