Pamětníci se v souvislosti se strážníky ve Frýdlantě mnohdy ironicky šklebí: „To už u nás bylo a nedobře dopadlo!“ Hovoří o „divokých“ devadesátých letech, kdy některým jedincům uniforma slouží jako kostým k porušování zákona včetně odstřelů dobytka na pastvě služebními pistolemi (a jeho porcování přímo na místě za účelem prodeje masa).

Kdoví, jak by to v pátek odpoledne u řeky Ostravice ve Frýdlantě dopadlo, kdyby odtud nemizely záchranné podkovy?
Nebezpečný jez ve Frýdlantu. Zpětné proudy stahují vše, kradou se záchranná lana

„Pravidelné služby strážníků tady dneska nemají smysl. Snad dva tři na parkování, měření rychlosti,“ říká Bohumil Dolanský. Ten je v roce 1997 frýdlantským starostou a tehdejší rušení městské policie vysvětluje nízkou efektivitou; za sedm milionů korun ročně. Příčinu vidí hlavně ve špatném výběru lidí. Byť ne všichni strážníci dělají profesi ostudu a ocitají se před soudem…

Současné vedení radnice chce městskou policii – s působností pro samotný Frýdlant, ale i sousední obce v Beskydech – už řadu let a zrovna na rok 2021 má ve strategickém plánu její obnovu. „Radní i zastupitelé s tím souhlasí,“ vzkazuje místostarosta David Pavliska. Ještě letos mají nastoupit tři strážníci a velitel do jednosměnného provozu. Později až jedenáct na tři šichty.

Rodinné neshody podle policie, žárlivost podle okolí, to může být  příčinou vraždy ženy a sebevraždy muže z Frýdlantu nad Ostravicí v Beskydech, březen 2021.
Smrt dvou lidí, rodinná tragédie ve Frýdlantu. V okolí se hovoří o žárlivosti

„Nepamatují si, že pokus o znovuobnovení městské policie tu byl v roce 2011? Zamítnutý pro nepotřebnost a vysoké finanční nároky,“ zní z opozice. Nynější obecně závazná vyhláška chce strážníky od května. Pomineme-li mzdy v 5. až 11. platové třídě (od cca 19,6 do 50,5 tisíc korun měsíčně), bude osmdesát tisíc ročně stát každého z nich výstroj, výzbroj, školení a zkoušky.

„Nemají na to peníze!“ tvrdí zastupitel Lubomír Adamiš, Obává se, že radnice sáhne při shánění financí na strážníky zase k navýšení daně z nemovitosti pro podnikatele. Tento krok ostatně vloni budí v jinak klidném beskydském městě velké pobouření – ne nepodobné nynějším reakcím na „reinkarnaci“ strážníků. Obojí si tu prý vedení města prosazuje navzdory názoru občanů.

Takto vypadala sněhová nadílka včera na Pustevnách, ve čtvrtek 15. dubna 2021.
Drama v Beskydech. Další turisté zapadli po pás do hlubokého sněhu

Vladan Wiej dělá na facebookovém profilu „Náš Frýdlant a okolí“ i anketu o potřebnosti či nepotřebnosti městské policie. „Výsledek? Tři čtvrtiny ji odmítají,“ uvádí. Zdeněk Baďura už teď lituje budoucí strážníky: „Ti budou kurevsky pod drobnohledem. Něco se stane a hned, kde jsou měšťáci!?“ Další lidé míní, že vznikají jen pro výběr pokut za rychlou jízdu či špatné parkování.

„Diskuze z zastupitelů i občanů proběhla trochu v bojovém duchu,“ líčí schvalování a vydávání vyhlášky o městské policii frýdlantský místostarosta. Jenž připouští, že v 90. letech se jim „nepovedla“, a proto bude její obnovení, výběr velitele i strážníků těžkým úkolem. „Věřím, že tentokrát to vyjde a přispěje k zajištění bezpečnosti jak města, tak občanů,“ zakončuje Pavliska.

K TÉMATU

Účelem zřízení městské policie…
…je podle představitelů Frýdlantu nad Ostravicí zejména: Dohlížet nad dodržováním obecně závazných vyhlášek a nařízení města i pravidel občanského soužití, přispívat k ochraně a bezpečnosti osob i majetku, podílet se v rozsahu stanoveném zákonem nebo zvláštním zákonem na dohled na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích, podílet se na dodržování předpisů o ochraně veřejného pořádku a v rozsahu povinností a oprávnění stanovených zákonem činit opatření k jeho obnovení, provádět dohled nad dodržováním čistoty na veřejných prostranstvích ve městě, podílet se na prevenci kriminality ve městě či odhalovat přestupky a správní delikty, jejichž projednávání je v působnosti města a také při plnění svých úkolů spolupracovat s Policií ČR.