Místní obyvatelé i chataři ve Frýdlantu nad Ostravicí za svoz a likvidaci komunálního odpadu zaplatí nejvyšší možnou sazbu, jakou povoluje zákon. Podle vyhlášky, kterou město vydalo koncem loňského roku, tu letos lidé za odpady zaplatí rovných pět set korun, což je o šestnáct korun více, než v předchozím roce. Podle radních však tato suma přesto na úhradu skutečných nákladů na likvidaci komunálního odpadu nestačí a město je musí částečně dotovat ze svého rozpočtu. Polovina z této částky je paušál za osobu a rok a ve Frýdlantu zůstává na maximální zákonné hranici 250 korun. Druhá polovina se vypočítává ze skutečných nákladů obce na sběr a svoz netříděného odpadu v předchozím roce. „Skutečný nedoplatek nákladů na sběr a svoz odpadů vloni činil více než tři a půl milionu korun. Když tyto náklady rozúčtujeme mezi zhruba deset a půl tisíce poplatníků, dojdeme k částce 334 korun na osobu. Podle zákona o místních poplatcích však můžeme vybrat maximálně 250 korun,“ vysvětlil místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí Bohumil Dolanský (KDU-ČSL). Město tak letos za svoz a likvidaci odpadů každého občana nebo chataře doplatí 84 korun ze svého rozpočtu. Svoz a likvidaci odpadů se ve městě zajišťuje rakouská společnost AVE CZ.

Ve Frýdku-Místku jsou na tom občané o osm korun lépe. Za svoz a likvidaci komunálního odpadu městu platí 492 korun za rok. O odpadky se tu lidem stará společnost Frýdecká skládka, kterou vlastní město. Na území Frýdku-Místku je rozmístěno 4870 menších sto desetilitrových popelnic, 824 kontejnerů a 754 nádob na separovaný odpad, z nichž je 307 určeno na sběr plastů a do zbývajících 447 lidé mohou odhazovat sklo a papír. Od loňského podzimu v některých lokalitách přijíždějí pro tříděný odpad nová mluvící auta, která občany motivují k ekologickému chování hlášením: „Jedeme k vám pro tříděný odpad. Dnes konkrétně pro papír (sklo, plasty). Má to smysl. Třiďte odpad.“

V Třinci, který je dlouhodobě v třídění odpadů považován za jedno z nejúspěšnějších měst v republice, sváží odpad společnost Nehlsen Třinec částečně vlastněná městem. Lidé tu za odpadky platí 500 korun. Skutečné náklady na jednoho obyvatele však už v roce 2005 činily 789 korun, přičemž celková dotace města byla 29,9 milionu korun a pro letošek je už částka odhadnuta na 38,5 milionu korun.