Obyvatelé Frýdlantu nad Ostravicí se po letech dočkají osvětlení rizikových míst v centru města a bezpečněji se budou moci cítit i senioři. Město totiž plánuje, že letos na prevenci kriminality vynaloží téměř milion korun, přičemž osmdesát procent z této částky by mělo přijít ze státní dotace. Zhruba 850 tisíc korun z celkové sumy spolkne osvětlení v lokalitě kolem Poštovní ulice včetně nasvětlení míst pro přecházení chodců a přilehlého parkoviště.

„Osvětlení rizikových míst pomůže omezit páchání protiprávního jednání v této lokalitě a sníží možnost střetu chodců s vozidly,“ doporučil osvětlení ředitel místního okresního ředitelství policie Tomáš Václavík.

Druhý preventivní projekt by měl zvýšit bezpečnost frýdlantských seniorů. Město by chtělo pomocí přednášek a besed zvyšovat právní vědomí seniorů a informovat je o legálních možnostech ochrany před trestnou činností. Proto počítá s vydáním informačních a propagačních materiálů, ale také s nákupem projektoru a dalších pomůcek potřebných k uspořádání přednášek pro stařenky a staříčky.

Jen za loňský rok ve Frýdlantu nad Ostravicí s necelými deseti tisíci obyvateli policisté zaznamenali 533 trestných činů, což je o 126 více než v předchozím roce. Senioři byli nejčastěji okrádáni nezvanými návštěvami.