Frýdlanťané hodně uklízeli a vyhráli tak dvacet tisíc korun. Frýdlant nad Ostravicí totiž zvítězil v soutěži čtyř měst Moravskoslezského kraje ve sběru vysloužilých elektrospotřebičů, kterou v rámci své celorepublikové informační akce vyhlásil kolektivní systém Elektrowin, který se jako nezisková společnost zabývá sběrem a využitím vyřazeného elektroodpadu.

Soutěž proběhla v letos ve třetím červnovém týdnu. Místní lidé mohli do kontejneru přistaveného na náměstí přinášet své vysloužilé elektrické zařízení. „Občané tu do přistaveného kontejneru během jediného dne nanosili 1,24 tuny vysloužilých elektrospotřebičů, což představuje v přepočtu 0,13 kilogramu na každého obyvatele,“ vypočítala Taťána Pokorná ze společnosti Elektrowin.

„Na druhém místě se v soutěži umístil Třinec, kde se vybralo 1,16 tuny, což je 0,028 kilogramu na obyvatele. Třetí je Krnov s celkem 450 kilogramy, což je 0,017 kilogramu na obyvatele. Čtvrté místo pak obsadil Rýmařov s celkem 225 kilogramy, a to je 0,012 kilogramu na obyvatele,“ pověděla Taťána Pokorná.

Dohromady lidé v Moravskoslezském kraji během akce shromáždili 3,075 tuny vysloužilých elektrospotřebičů. V soutěži o bonus však bylo rozhodující, kolik odpadu se v jednotlivých městech vybralo v přepočtu na obyvatele.

„Akce probíhala za vydatné podpory místních radnic, které o ní občany vždy předem informovaly a měly svůj podíl i na jejím samotném průběhu,“ dodala Taťána Pokorná.

Dvaceti tisícikorunovou odměnu převzal ve středu z rukou generálního ředitele společnosti Elektrowin Romana Tvrzníka starosta Frýdlantu nad Ostravicí Jiří Mořkovský.

Vyhraný bonus město může využít v oblasti odpadového hospodářství. „Výhra v této soutěži pro nás byla milým překvapením. Prozatím nemohu říct, na co přesně město tuto částku využije, bude to na rozhodnutí rady. V každém případě ale peníze využijeme v oblasti odpadového hospodářství, dovedu si představit za ně pořídit například další kontejner na separovaný odpad,“ pověděl starosta Frýdlantu nad Ostravicí Jiří Mořkovský (ODS).