Prostory jsou prozatím sice jen provizorní, ale mají o to větší hodnotu, že se na jejich zprovoznění mladí lidé podíleli vlastními silami. V budoucnu se pak celý klub přesune o kousek vedle do uvolněných prostor po restauraci Rabaka v kulturním domě v centru Frýdlantu. Čeká se jen na to, až budou tyto prostory připraveny.

„Tato služba by měla pomáhat najít cestu mladým bezprizorním lidem, pocházejícím mnohdy z problematického prostředí, kteří si sami se sebou nevědí rady. Bude ji provozovat občanské sdružení Filadelfie, zastřešovat ji bude zdejší Charita a město vytvořilo podmínky a prostředí, aby tu tyto dvě organizace mohly působit,“ vysvětlil místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí Bohumil Dolanský.

„Lidé si mnohdy myslí, že jde o výměnu injekčních stříkaček pro narkomany. Tak to ale není. Naopak jde především o prvenci ať už drogových závislostí nebo trestné činnosti,“ připomenul předseda občanského sdružení Filadelfie Martin Dubčák. Mladí lidé mohou v klubu nenásilnou formou, ale s pomocí odborníků, najít pomoc při řešení jejich problémů. Mohou se také v bezpečném a pro ně přijatelném prostředí společně scházet a volný čas trávit smysluplnými aktivitami. Už nyní si v prozatímních prostorách mohou například zahrát stolní fotbálek nebo stolní tenis, přečíst knížku, popovídat si v odděleném salónku, nebo zkoušet muzicírovat v hudební zkušebně. Sdružení Filadelfie pro mladé lidi občas organizuje i další akce, jako jsou vícedenní pobyty v Beskydech, kulturní a sportovní akce a podobně. „Stálé prostory nám poskytují zázemí, ale chtěli bychom současně zachovat i terénní práci v ulicích, tedy takzvané streetworkery,“ ujistil Martin Dubčák.

„Prozatím jsme mladé lidi oslovovali především pomocí streetworkerů, už teď ale mohu říct, že zdejší mladí lidé o klub projevují zájem. V současné době máme 51 klientů a například v naší hudební zkušebně už zkoušejí čtyři mladé kapelky. Úžasné byly děti i během rekonstruování těchto dočasných prostor, které jsme právě otevřeli. S obrovským elánem se tu do práce zapojilo šestnáct dětí. Samy si tu vymalovaly, místnosti vyzdobily, všechno vyčistily a podobně,“ usmíval se jeden z dobrovolníků, kteří ve Filadelfii pracují, Bogdan Lach.

Město má velké plány i s budoucností frýdlantských sociálních služeb. „Chtěli bychom, aby ve Frýdlantu nad Ostravicí vzniklo středisko sociálních služeb. To by mělo sídlo v domově pro seniory a zastřešovalo by jak samotný domov pro seniory, tak také ostatní stávající i nové sociální služby. Vedle nízkoprahového zařízení pro děti plánujeme například také zřízení nízkoprahového zařízení pro dospělé, které by se zaměřilo na lidi ze sociálně vyloučených skupin a bezdomovce. Našli by tu středisko osobní hygieny, měli by tu možnost se za nějakou nižší částku najíst a mohli by tu využít rovněž poradenských služeb, které už ovšem poskytujeme i nyní,“ prozradila plány vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví frýdlantského městského úřadu Lenka Eliášová.