Frýdlant nad Ostravicí uvedl do provozu nové internetové stránky právě před dvěma měsíci, stránky fungují od Nového roku. „Po dvou měsících provozu můžeme říct, že si lidé na osvědčenou službu v novém kabátě rychle zvykli. Web prošel celkovou rekonstrukcí, tedy grafickou i obsahovou úpravou. Důraz jsme kladli hlavně na jednoduchost a přehlednost jednotlivých informačních sekcí. Přímo, jednoduše a rovnou ke zdroji se tak dostanou občané, podnikatelé, návštěvníci i turisté. Ohlasy veřejnosti na nové stránky jsou příznivé,“ zhodnotila první týdny fungování nového webu města vedoucí odboru školství a kultury Městského úřadu ve Frýdlantu nad Ostravicí Iva Lichnová.

„Od roku 2002, kdy městský úřad začal komunikovat s veřejností prostřednictvím vlastních internetových stránek, do roku 2009 podle informací správce sítě navštívilo domovskou doménu www.frydlantno.cz celkem téměř 187 tisíc uživatelů,“ pověděla Iva Lichnová. „U nových stránek už za dva měsíce provozu překročilo toto číslo hodnotu 5 000. Zdá se tedy, že naše nové internetové stránky lákají víc, než ty původní,“ konstatovala Iva Lichnová.

Na nové webové stránky mohou snadno vkládat a aktualizovat informace jednotlivé odbory města. Informační tok se tím tedy výrazně zpřesňuje a urychluje. Systém je navíc provázán i s informacemi o aktivitách jednotlivých příspěvkových organizací, aktivitách Beskydského informačního centra a podobně.

„V blízké budoucnosti bychom chtěli doménu rozšířit ještě o video-sekci nebo například také o webovou kameru,“ doplnila Iva Lichnová. Vytvoření nový internetových stránek vyšlo město na 84.000 korun. S touto cenou se pohybujeme v dolní hranici aktuálních cen účtovaných dodavateli za tyto služby. Jsem přesvědčena, že jde o dobře investované peníze,“ shrnula vedoucí odboru školství a kultury.

JAKÁ JE CENA PŘIMĚŘENÁ? (glosa autorky článku)

Řadím se jen k prostým uživatelům výpočetní techniky. Nejsem odborník přes programování a všechno, co je v počítači nad rámec užívání běžných programů, mi připadá složité, záhadné a nesrozumitelné skoro jako dotazníky daňového přiznání. Věřím, že lidi, kteří tyto záhadnosti zvládají, je třeba přiměřeně ocenit. Ráda bych ovšem položila důraz na slovíčko „přiměřeně“. Mi osobně už na první pohled přišla velmi nepřiměřená cena za výrobu frýdecko-místeckého webu, který mimochodem není špatný, ale ani bůhvíjak světoborný, jeden milion dvě stě tisíc korun. Vždyť kdyby tolik webové stránky skutečně běžně stály, kolik firem by si je mohlo dovolit? Přitom je má kdekdo, a mnohdy i složitější. Proto jsem se ptala různých podnikatelů, agentur, designérů a výrobců webů. Výsledek: 1,2 milionu za výrobu webu města je podle nich cena, slušně řečeno, přinejmenším přemrštěná. Konec konců, názorné srovnání přináší Frýdlant nad Ostravicí, který shodou okolností pořizoval nové internetové stránky ve stejnou dobu. Svůj dobře fungující nový web pořídil za 84 tisíc korun. To je pro změnu cena mimořádně výhodná. Frýdlant je navíc o dost menší město než Frýdek-Místek – nicméně řekla bych, že o tolik zase ne. Město ovšem argumentuje, že proběhlo výběrové řízení a cena 1,2 milionu korun byla nejnižší nabídnutá. Opozice k tomu mlčí. Co k tomu dodat? Asi nic, snad jen, že tvrzení, že jsou stránky neskutečně předražené, je můj osobní názor. Na webových stránkách Deníku www.frydeckomisteckydenik.cz na toto téma můžete diskutovat.