Poskytnutí této dotace nejprve doporučila jak zdravotní komise rady města, tak i samotní radní. Zastupitelé města v pondělí sice schválili pátou změnu rozpočtu, ve které je zahrnuta i tato dotace na polohovací postele, posléze však nesouhlasili s tím, aby město s Gaudiem uzavřelo smlouvu. Jinými slovy, město má tyto peníze připraveny, ale Gaudium je zatím nedostane.

Návrh neměl šanci

Pravicová opozice uzavření smlouvy podpořila, ale sociální demokraté s komunisty, kteří mají v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, se hlasování zdrželi. Návrh tedy neměl šanci projít. Pro uzavření smlouvy nehlasovali ani stejní radní, kteří předtím zastupitelstvu její schválení doporučili. Tento obrat prý si zavinil sám ředitel, třetinový vlastník Gaudia a současně zastupitel Petr Hartmann (KDU-ČSL), který předtím nehlasoval pro změnu rozpočtu.

„Když někdo nehlasuje v bodu, kde jsou i jeho peníze, potom předpokládám, že ty peníze nechce. Proto jsem nehlasoval pro uzavření smlouvy s Gaudiem,“ zdůvodnil změnu svého názoru zastupitel Miroslav Adam (ČSSD), který je současně i členem zdravotní komise a radním města. „Já jsem jen jednou z devíti členů rady města a nebudu se zpovídat, proč a jak hlasuji,“ sdělila primátorka města Eva Richtrová (ČSSD). „Nechtěl bych se dožít, že bychom byli lustrováni, jak kdo hlasoval,“ dodal náměstek primátorky Miroslav Dokoupil (KSČM).

Nebezpečný střet zájmu

„Petr Hartmann se zachoval naprosto čestně a vážím si ho proto. O změně rozpočtu nehlasoval, i když na tom prodělal. Už mnohokrát jsme v zastupitelstvu řešili postup při možném střetu zájmů a tady je praktická ukázka. Vyzývám i ostatní zastupitele, aby se pochlapili a vzali si z něj příklad,“ zastal se Petra Hartmanna zastupitel Josef Vojvodík (KDU-ČSL). „Pro změnu rozpočtu jsem nehlasoval jednak kvůli možnému střetu zájmů a jednak proto, že si nejsem jistý, jestli jsou všechny položky ve shodě se zákonem. Zatím ještě ale nemám v ruce všechny podklady, proto tuto pochybnost v této chvíli nechci řešit,“ upřesnil Petr Hartmann.

Po zastupitelstvu dodal, že jej jeden z náměstků primátorky upozornil, že uzavření smlouvy je možné projednat ještě na prosincovém zasedání zastupitelstva. Rozhodování však ovlivní to, jak bude Hartmann hlasovat v jiných bodech. Opozice se podivila i tomu, že se schválením dotace na podobné polohovací postele pro Charitu radní problém neměli. „Jsem zděšen z toho, co se tu děje. Levice mluví o tom, že je třeba se chovat lidsky a hledat cesty, jak lidem pomáhat. V žádosti Gaudia vidím velkou sociální potřebu,“ divil se zastupitel Miloslav Merta (ODS). „Toto jednání je ostudné, je to pomsta Harmannovi,“ prohlásil zastupitel Petr Konůpka (ODS).