Stručný slovník- GPS navigační systém, který dokáže určit s několikamilimetrovou přesností pozici kdekoli na zemi
- geocache, cache (česky nazýváno keš) schránka, která je objektem zájmu kačerů
- geocacher, cacher (česky slangově kačer) osoba, která se věnuje geocachingu, „lovec" keší
- mudla (v Harry Potterovi lidé, kteří neumí čarovat) nekačer, člověk nezasvěcený do geocachingu
- hint (česky nápověda) k informacím o keši majitel připisuje také nápovědu, která usnadňuje nalezení
- tradiční cache nejběžnější druh keše, jež se nachází přesně na místě, které uvádějí souřadnice mystery cache souřadnice k ulovení tohoto druhu keše musí hledač získat intelektem, například vyřešením hádanky
- multi-cache skládá se ze dvou nebo více částí, nalezení jedné keše je nutné pro nalezení druhé
Zdroj: www.wiki.geocaching.cz

Na světě je ukryto přes 2,5 milionu keší, tedy krabiček, které „loví" přibližně šest milionu kačerů (z anglického geocacher, pozn. red.). Moderní hledač pokladů si na internetových stránkách geocachingu najde kešky v lokalitě, kterou se chystá navštívit, a stáhne si jejich souřadnice do GPS navigace nebo chytrého telefonu.

Právě zpřesnění signálu GPS pro běžné uživatele v roce 2000 zapříčinilo vznik tohoto fenoménu.

„Geocaching chápu jako zpestření výletů. Přestože to už dnes není pravidlem, keše by měly být vždy u nějakého zajímavého místa. Například jsem odlovil krabičku, která byla u ruiny starého kostela. Běžně by se o ní člověk nedozvěděl," říká třiadvacetiletý David Damek z Frýdku-Místku, který má na svém kontě přes 1700 ulovených pokladů.

Podle pravidel

Není to ale jednoduché, geocaching má svá pravidla a specifika. Keší je několik druhů například u jednoho z nich kačer dopředu nezná souřadnice. Musí vyřešit třeba rébus, z kterého souřadnice vyplynou. Různé jsou i rozměry krabiček od takzvaných mikro keší o velikosti mince po velké dřevěné bedny.

„V každé krabičce musí být zápisník, do kterého se kačer zapíše, takzvaně zaloguje," vysvětluje David Damek. Záznam hledač zapíše také na internet, ulovené keše se mu poté načítají.

V regionu jsou stovky keší

Obsah kešky.

Ve větších krabičkách mohou kačeři najít mimo jiné drobné předměty, které mohou vyměnit za své. Podmínkou je, aby měly stejnou hodnotu. „Nejčastější jsou figurky z Kinder vajíček nebo třeba náramky. V keškách jsem ale našel i mobily nebo walkmany," popisuje třiadvacetiletý kačer s tím, že někdy se krabičky stávají terčem vandalů nebo nepoctivých kačerů, kteří je zničí nebo ukradnou.

Také proto si musí kačer při hledání dávat pozor na pohledy takzvaných mudlů lidí, kteří geocaching nehrají.

Podle Davida Damka přibývají v Česku každodenně desítky keší. Na Frýdecko-Místecku se jejich počet pohybuje kolem tří set, přičemž jen v blízkosti obou center Frýdku-Místku se jich ukrývá asi dvacítka.

Z obsahu keší- logbook (zápisník) kačer do něj zapisuje svou přezdívku s datem, kdy keš našel
- travelbug libovolná věc doplněná o identifikační štítek, zvaný psí známka. Není cílem běžné výměny, ale putuje z keše do keše
- geocoin mince s unikátním kódem, která jako travelbug putuje po světě
- mudlokarta (pravidla pro náhodné nálezce) karta s informacemi mudlům, kteří keš náhodně naleznou
- různé předměty, které jsou určeny k výměně, například náramky nebo drobné figurky
Zdroj: www.wiki.geocaching.cz

Přestože Davida Damka po pětiletém hledání novodobých pokladů už jen stěží něco překvapí, některé úkryty kešek v regionu má v živé paměti. Hledání někdy znamená i pořádnou dávku adrenalinu. „V Palkovických hůrkách je jedna keš s nejvyšší obtížností terénu. Nachází se na starém sloupu telegrafního vedení ve výšce několik desítek metrů. Odlovil jsem ji napodruhé, poprvé se sloup začal kývat, když jsem byl v polovině. Podruhé jsem lezl pomaleji, takže se mi to podařilo," popisuje kačer z Frýdku-Místku a dodává, že zapsat se na vrcholu sloupu do zápisníku nebylo nic jednoduchého.

Vyzdvihuje také krabičku na ostrůvku v přehradě Baška, kvůli které si kačer i zaplave. Některé kešky připomínají skutečné poklady v paskovských Oprechticích kačeři už léta loví krabičku s názvem Poklad hraběte z Oppersdorfu. Na nálezce se zablýskají neplatné české i zahraniční mince, které může vyměnit za své.