Před rokem bylo žadatelů jen 100, chtěli však příspěvky v celkové výši 15,1 milionu korun. „Letos jde o 13,4 milionu korun,“ řekla redakci třinecká starostka Věra Palkovská.

Zájemci o grant, mezi nimiž převažují sportovci, mohou podávat více žádostí. Jejich počet se meziročně snížil o jednu na 284. Město tradičně rozděluje částku 4,5 milionu korun.

Příjemce peněz navrhuje komise, jejíž složení se podle starostky výrazně obměnilo. „A zatímco loni byla devítičlenná, letos má členů jedenáct,“ uvedla Palkovská. Radní se návrhem zabývali 18. února, definitivní slovo budou mít 4. března zastupitelé. Granty se v hutnickém městě rozdělují už pojedenácté.

Dotační program je vyhlášen na mimořádné kulturní a sportovní akce, jež jsou zaměřeny na reprezentaci a propagaci města v rámci České republiky a v zahraničí, šanci mají rovněž projekty pro děti a mládež, rozvoj neprofesionální činnosti, podpora občanských iniciativ a neziskových organizací či akce podporující národnostní menšiny.

Vůbec největšími příjemci peněz by i letos měly zůstat společnost Trisia a TJ TŽ Třinec. „Předpokládáme, že to tak bude. Kdybychom Trisii nepřispívali, tak se některá divadelní představení, koncerty vážné hudby nebo představení pro děti ani neuskuteční. Tělovýchovná jednota má téměř dva a půl tisíce členů a tomu odpovídají i výsledky,“ poznamenala Palkovská.

V Třinci se každoročně objevují žadatelé, kteří mají problémy s vyúčtováním předchozích grantů. „Snažíme se je naučit, že i tyto věci musí mít v pořádku. Pokud s tím mají problémy, tak to při přidělování příspěvků pocítí,“ upozornila Palkovská.

Polovina peněz Trisii

Bez finanční podpory by ve čtyřicetitisícovém Třinci hrála zřejmě jen ochotnická divadla. Například před dvěma lety, kdy město na kulturu rozdělilo zhruba dva miliony korun, dostala společnost Trisia více než 1,1 milionu. Z toho 450 tisíc korun tvořil grant na zabezpečení divadelních představení. Jen proto prý mohou do hutnického města zamířit i renomovaná pražská divadla. „Kdybychom ty peníze nedostávali, lístky by nestály dvě stě, ale nejméně tři sta korun jako v Ostravě. Koncerty vážné hudby bychom nepořádali vůbec, anebo jednou dvakrát do roka. Lidé by přišli o spoustu věcí,“ řekla tehdy Deníku ředitelka Trisie Stanislava Hauerová. „Strašně drahá je doprava divadel, někdy dokonce stejně jako honorář,“ dodala ředitelka. Bez grantů by zcela jistě zanikl i Kruh přátel vážné hudby, jeho předplatné by totiž odradilo i největší milovníky klasiky. Podobné postavení u grantové komise má ve sportovní oblasti Tělovýchovná jednota TŽ Třinec, která je díky desítkám mládežnických oddílů největší v regionu. Pro rok 2006 jí město poslalo 1,2 milionu korun, stejnou částku přitom dostali všichni ostatní sportovci v Třinci.