Samotné bourání bylo poměrně složité. „Hasičárna byla navázána na další budovu, takže ji nešlo jen strhnout. Některé z prací se musely dělat ručně,“ prozradil jablunkovský starosta Jiří Hamrozi, podle kterého se při bourání našly různé artefakty – pohlednice, první hasičské noviny z roku 1890 a další věci, které putovaly do Státního okresního archivu Frýdek-Místek.

„Byl nám předán zmuchlaný balíček. Ovšem vše bylo v takovém stavu, že se tím nešlo hned zabývat. Nejdříve vše musíme důkladně dezinfikovat, což se právě děje,“ řekl ředitel frýdecko-místeckého archivu Tomáš Adamec.

Potvrdil, že mezi nalezenými dokumenty se nachází nějaká listina zřejmě se týkající hasičů, jedna zatím pro značné znečištění neidentifikovaná mince, dále dobové noviny, dobové pohlednice.

„Ale z těch nic nebude, ty byly úplně rozpadlé. Vše je momentálně ve fázi, kdy není možné přesně určit obsah textu, ani to, zda a v jakém rozsahu se dochované dokumenty podaří obnovit  a zachránit,“ doplnil Adamec.

S určitostí lze říct, že tyto věci budou mít určitě význam pro místní hasiče i samotný Jablunkov – jak tomu bude z pohledu celého regionu, to se teprve uvidí. Každopádně i nové výjezdové centrum bude zřejmě skrývat tajemství.

„Od našich předků jsme dostali určitou ochutnávku tehdejší doby. Uvažujeme, že také něco z dnešní doby vložíme do základu pro další pokolení,“ nastínil Hamrozi.

Integrované výjezdové centrum má v Jablunkově být hotovo do konce příštího roku, nyní se dělají sondy na únosnost pláně pro základové pásy. Rovněž se udělají mikropiloty sousední zdi.