Průběh všech výcviků zpestřilo pravé aprílové počasí, hasiči si tak kromě několika způsobů záchrany užili rovněž i vrtkavých rozmarů počasí.

Simulovaná záchrana osob byla situována blíže k dolní stanici lanovky. Hasiči museli nejprve vyšplhat na nejbližší sloup nad sedačkou, ze které chtěli provádět záchranu a následně se po laně spustit přímo nad konkrétní osobu.

Zdroj: Youtube

Tu představoval vždy jeden ze členů lezecké skupiny - zasahující hasič jej bezpečně uvázal lanovou technikou a následně opatrně spustil až na zem.

Vybraní příslušníci HZS Moravskoslezského kraje jsou speciálně vybavováni a školeni pro provádění záchranných prací ve výšce a nad volnou hloubkou pomocí lanové techniky.

Noční cvičení úniku plynu v Třinci, pondělí 28. listopadu 2022.
VIDEO: Noční manévry a sirény v Třinci souvisely s taktickým cvičením

Tito hasiči-lezci jsou nasazováni v situacích, kdy je provedení záchrany nad rámec možností „běžné“ hasičské jednotky, například paraglidistů končících svůj nepovedený let na vysokých stromech, či při záchraně jeřábníků se zdravotními komplikacemi.

Hasiči-lezci jsou dislokováni v lezeckých skupinách na každé centrální stanici, tedy v okresních městech. Členové lezeckého družstva, dislokovaného na stanici HZS MSK Ostrava-Poruba, jsou navíc vybaveni a připraveni pro záchranné práce pomocí lanové techniky a vrtulníku, mají tedy specializaci leteckého záchranáře.