Hasiči si vyzkoušeli také zřízení dálkové dopravy vody hadicemi z řeky Morávky na vzdálenost 3,5 kilometru až na kopec i s nasazením vysokokapacitního čerpadla u jednoho z jezů.

Jako pozorovatelé přijelo do Beskyd v rámci projektu Evropské unie „Bezpečné pohraničí“ pět polských profesionálních hasičů z Katovic, kteří o den dříve absolvovali na Morávce teoretickou část Výcviku hašení lesních požárů společně s pěti desítkami kolegů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a z jednotek dobrovolných hasičů různých měst a obcí Moravskoslezského kraje.

„Cvičení v katastrálním území Vyšní Lhoty také prověřilo účinnost hašení s omezeným množstvím vody, činnost štábu velitele zásahu, připravenost velitelů jednotek hasičů při nasazení velkého počtu jednotek i připravenost vedoucích složek IZS na větší zásah,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Požár v lesním porostu simulovalo několik dýmovnic. Hasičská vozidla se musela bezpečně vyhýbat stovkám turistů pěších, na kole i s kočárkem.

Do cvičení se zapojila vedle hasičů policejní hlídka, která usměrňovala dopravu v místě křížení hadicového vedení se silnicí, které bylo na několika místech chráněno přejezdovými můstky. Celkem se do cvičení zapojila téměř stovka hasičů.