Plesy, soutěže a samozřejmě likvidace požárů. Sbory dobrovolných hasičů, které mají lví podíl na společenském životě, fungují v drtivé většině vesnic. Přesto se v regionu najdou obce bez „dobráků". Protipožární ochranu však mají zajištěnou.

Sviadnovský sbor dobrovolných hasičů se podle místostarosty Davida Nováka rozpadl už před revolucí, a dosud se ho nepodařilo obnovit. V centru obce sice stojí zbrojnice a příští rok by se měla dočkat rekonstrukce, Sviadnovští do ní ale plánují přestěhovat poštu. Místostarosta přiznal, že „dobráci" v obci z určitého pohledu chybí.

„U sborů nejde jen o hašení požárů. Dobrovolní hasiči jsou v rámci obce kulturně činní pořádají dětské dny a podobně , ten spolkový život je pak bohatší," řekl místostarosta Sviadnova, který dříve působil dvanáct let na postu starosty.

„Se současným starostou a tehdejším místostarostou jsme chodili po rodinách, u nichž jsme věděli, že jejich členové dříve byli ve sboru činní. Zkoušeli jsme iniciovat jeho znovuzaložení, ale nepodařilo se to. Jako obec jsme samozřejmě byli připravení to podpořit, ale nikdo se toho po revoluci nechtěl ujmout," popsal David Novák.

Neznamená to ale, že by Sviadnovští nebyli pod ochranou „dobráků". V roce 2007 zastupitelé města na řece Ostravici odsouhlasili, že o požární ochranu Sviadnova se postará jednotka z Frýdku. Do té doby obec chránili hasiči z Válcoven plechu. Obec podle smlouvy s městem platila za ochranu 20 tisíc ročně, po pár letech se částka zvedla o deset tisíc. „Vzhledem k třicetimilionovému rozpočtu je to zanedbatelná částka. Myslím si, že žádná obec není schopná zřizovat sbor za třicet tisíc ročně," řekl místostarosta a zdůraznil, že spolupráce s frýdeckými hasiči je bezproblémová a dojezd požárníků z Frýdku do Sviadnova velmi krátký.

Dobrovolní hasiči chybí také v Bílé, kde mají smlouvu se starohamerským sborem.

Hrčavským požárníkům zase hrozil zánik. Tamní sbor byl sice založen už v roce 1924, v poslední době však žádnou aktivní činnost prakticky nevyvíjel. Uvažovalo se dokonce o jeho zrušení, to však zástupci hasičského záchranného sboru obci nedoporučili. Podle nich by se nejednalo o rozumné rozhodnutí. O tom, jak fungování SDH v Hrčavě zajistit, jednali tamní zastupitelé naposledy minulý týden. Starosta Petr Staňo se na schůzi veřejně zavázal k tomu, že je ochoten se na znovuobnovení činnosti sboru podílet.

A vyzval ostatní zastupitele, aby se k němu připojili. Hrčavští hasiči by měli mít zázemí v prostorách budovy obecního úřadu, kde je zbrojnice. Pokud jde o zásahy, Hrčava má smlouvu se sousedním Bukovcem, díky čemuž zajišťují požární obslužnost bukovečtí dobrovolní hasiči. V případě poplachu jsou jako jedni z prvních na místě rovněž hasiči z Mostů u Jablunkova. A při nedávném cvičení, při kterém byl nahlášen požár školy, přijela na Hrčavu přibližně desítka hasičských jednotek z Jablunkovska. Před časem vznikl na Trojmezí spolek záchranářů Tripoint Rescue System, ten ale hasiče suplovat nemůže.