Hasiči ze stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu, která se v kraji specializuje na „chemické“ zásahy, předvedli v úterý v areálu celního terminálu Paskov zásah u velkého přepravního kontejneru, kde bylo podezření na kontaminaci nebezpečným plynem, a to v protichemických oblecích. „Kontejner otevřeli a pomocí ventilátoru odvětrali. Pak předvedli měření přítomnosti nebezpečných látek pomocí analyzátoru plynů a par GDA 2. K dispozici měli hasiči při cvičném zásahu také chemický kontejner a kontejner ochrany obyvatel,“ řekl mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.

Po ukázce hasiči předvedli celníkům analýzu neznámých pevných látek (pocházely z laboratoře celníků) pomocí Ramanova spektrometru. Už minulý týden byly dvě desítky celníků seznámeny se strukturou HZS MSK a HZS ČR, se způsobem výjezdů hasičů, s technikou, kterou HZS MSK využívá, včetně základní detekční techniky. Celníci také zhlédli instruktážní film, jak správně obléci a využít protichemický oblek, který by mohli hasiči při objevení podezřelých látek celníkům půjčit.

„Užší spolupráce bude znamenat i častější komunikaci mezi celníky a operačními středisky hasičů v Moravskoslezském kraji tak, jak zde již léta existuje mezi složkami integrovaného záchranného systému,“ uzavřel Kůdela.