Operační důstojník Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku potvrdil, že mnozí lidé by si přitom mohli problém vyřešit sami. Proto v takových případech hasiči obvykle odmítají přijet, protože by se nemohli věnovat závažnějším událostem. Majitele pak odkazují na služby specializovaných firem. „Ty ovšem moc volat nechtějí, protože za ně musí zaplatit,“ uvedl operační důstojník.
Jeho slova potvrdil i tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. „Některé firmy a občané zkoušejí ušetřit za komerční služby a žádají na našich operačních střediscích o pomoc hasičů, která je bezplatná. Hasiči ale mohou vyjet pouze v případech, kdy hrozí bezprostřední nebezpečí – tedy přímé ohrožení chodců, aut a dalšího majetku na ploše pod střechou, na které jsou převisy a těžké rampouchy,“ vysvětlil Petr Kůdela s tím, že i když hasičské jednotky mají vhodnou techniku, nemohou přece suplovat technické služby.
„Pokud již hasiči po rozhodnutí operačního střediska k nebezpečné střeše vyjedou, může ještě velitel zásahu na místě rozhodnout, že bezprostřední nebezpečí pádu zmrzlé hmoty nehrozí. Pak hasiči maximálně červenobílou výstražnou páskou označí místo, kam by mohl sníh a led ze střechy spadnout. Potom důrazně upozorní majitele či provozovatele objektu, aby si urychleně střechu uklidil,“ prozradil obvyklý postup Kůdela.
Aby žadatelé o pomoc měli usnadněné hledání vhodných komerčních firem, Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje aktualizoval otevřený seznam firem na shazování sněhu a ledu ze střech. Je k dispozici na stránkách sboru www.hzsmsk.cz.