Co má v takovém případě dělat, věděl z kurzu Hasík, který má děti vychovávat v oblasti požární ochrany.

„Za šest let trvání projektu Hasík prošly rukama instruktorů desetitisíce žáků základních škol. Těch je v našem kraji zapojeno do tohoto vzdělávání více než dvě stě osmdesát,“ informoval mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Instruktoři obvykle navštěvují vždy každou druhou a šestou třídu na základní škole. Formou hry se mladší děti učí zvládat základní věci přestat se bát hasičů v uniformách, upozornit voláním „hoří“ na požár, volat správně na linku tísňového volání 150 a 112, jak se správně chovat při požáru, jaké jsou hasicí přístroje a na které látky se používají, až po zvládnutí ošetření menších popálenin.

„Výuka šesťáků je samozřejmě trochu náročnější, spíše formou besedy,“ říká Kůdela.

Řady instruktorů projektu, mezi kterými jsou nejčastěji profesionální a dobrovolní hasiči, se v uplynulých dnech rozrostly.

„Přibylo šestadvacet absolventů, kteří zdárně absolvovali instruktorský kurz. Tentokrát byl ale kurz přece jen trošku slavnostnější než obvykle. Mezi účastníky se totiž nacházel již osmistý absolvent kurzu v rámci celé ČR a třístý absolvent z Moravskoslezského kraje,“ uvedl Kůdela.

Preventivně-výchovný program pro děti Hasík společně pořádají Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje a občanské sdružení Citadela Bruntál.