Akci zahájí cvičením děti třicet minut po poledni. Od čtrnácti hodin uvidí návštěvníci ukázku techniky a práce záchranářů, ve tři hodiny odpoledne vystoupí Jablunkovjanka O půl sedmé pak zahraje Pavel Novák, ve 20.30 hodin jej vystřídá Čejka band. Na dvaadvacátou hodinu je nachystán ohňostroj, po kterém bude následovat vystoupení skupiny HEC a diskotéka. V neděli 10. srpna se bude od půl jedné soutěžit o pohár starostky města Třince v požárním sportu.

Hasičský sbor byl v Gutech založen v roce 1908 za panování rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. Za sto let jeho existence došlo k mnohým změnám a vývoji, ve vedení se vystřídalo nemálo členů. Jednotka zasahuje jak u požárů, tak při likvidaci obtížného hmyzu a při dopravních nehodách. Začátkem loňského roku se s gutskými hasiči setkal i prezident České republiky Václav Klaus. Do letošního května se členové sboru účastnili jednatřiceti výjezdů. Z toho pomáhali u třinácti požárů. Nejhoršími z nich byly požáry bytu v Třinci a lesa v Nýdku.

Nedílnou součástí sboru je od roku 2004 družstvo mladých hasičů, kteří se učí základům požární ochrany a trénují všechny disciplíny požárních sportů. Své schopnosti pak zúročují na různých regionálních kláních. (mar)