Požár s nulovou škodou se obešel bez zranění, někteří obyvatelé havířovské části Podlesí si stěžovali na podivný zápach v ovzduší. Měření Chemické laboratoře HZS MSK z Frenštátu pod Radhoštěm a profesionálních hasičů ale žádné škodliviny v ovzduší neprokázalo.

Operační středisko hasičů bylo informováno o požáru skládky v Cihelní ulici v úterý krátce po osmnácté hodině. Na místo vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanic Ostrava-Zábřeh, Nošovice a Frýdek-Místek, s nimi osm jednotek dobrovolných hasičů z obcí Vratimov, Paskov, Řepiště, Nošovice, Frýdek-Místek (Frýdek), Krmelín, Ostrava-Hrabová a Ostrava-Radvanice.

„Požár především plastových materiálů, ze kterých se valil dým, se jim podařilo dostat pod kontrolu během dvou hodin pomocí pěny,“ upřesnil tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Petr Kůdela.

Například ze stanic HZS MSK v Ostravě-Zábřehu a Nošovicích přijely dva speciální (kombinované) hasicí automobily s velkými zásobami pěnidla, které pěnu vytváří po smísení s vodou. Požár byl zcela uhašen za další hodinu, přesněji dvě a čtvrt hodiny před úterní půlnocí. Poslední hasičská vozidla odtud odjížděla na základnu kolem půlnoci.

Několik obyvatel Havířova volalo zhruba od půl osmé večer hodin na operační středisko hasičů a na Městskou policii v Havířově, že je pálí v krku a že mají nasládlou příchuť v ústech. „Hasiči ve spolupráci se strážníky okamžitě informovali další obyvatele, aby raději nevětrali a nevycházeli ven kvůli možnému výskytu škodlivin v ovzduší. Do Havířova a okolních obcí byli ihned povoláni pracovníci Chemické laboratoře HZS MSK z Frenštátu pod Radhoštěm, ale žádné nebezpečné zplodiny v ovzduší nenaměřili – stejně jako vybraní hasiči se svými měřicími přístroji,“ potvrdil Petr Kůdela.

Příčina vzniku požáru nebyla ve středu ráno známá. Šetří ji vyšetřovatel hasičů ve spolupráci s Policií ČR, kteří počkali s podrobným zkoumáním požářiště až na rozednění.

„Ani ve středu 30. září jsme neměli žádnou informaci, že by někdo z obyvatel Havířova či okolí musel kvůli dýmu a zápachu z požáru vyhledat lékařské ošetření,“ uklidňoval Kůdela.