Koronavirová situace v republice i v našem kraji je vážná. Od pondělí jsou tak v akci hned tři mobilní odběrové týmy Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, které začaly odebírat vzorky na Covid-19, především mezi občany a také ve vybraných sociálních zařízeních na území kraje.

Každý tým, který tvoří kvalifikovaný zdravotník z řad profesionálních hasičů a řidič hasičského vozidla, dokáže denně odebrat na základě požadavků Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě cca 30 vzorků a předat Zdravotnímu ústavu v Ostravě.

Tyto tři týmy byly vytvořeny na základě Dohody o zajištění součinnosti, uzavřené mezi HZS MSK a Krajskou hygienickou stanicí, která rozpracovává dohodu, uzavřenou na celostátní úrovni mezi Ministerstvem zdravotnictví, MV-Generálním ředitelstvím HZS ČR a Zdravotnickým zařízením Ministerstva vnitra. Pracovat budou celý týden vždy od 8 do 20 hodin, včetně víkendů.

Odběr vzorků na Covid-19 ve Frýdku-Místku.Zdroj: HZS MSK

Hasičské mobilní odběrové týmy se mají zaměřovat na odběry vzorků od „významného kontaktu“, tedy osoby, s níž se dostával člověk již pozitivní na Covid-19 do bližšího kontaktu. Hasiči odeberou vzorky u potenciálního pozitivního člověka u něj doma a odevzdají je po návratu do Ostravy. Odběr cestou mobilních týmů je indikován zejména pro občany, kteří nejsou schopni podstoupit odběr ve fixních odběrových místech.

V pondělí hasiči například odebírali vzorky na Frýdecko-Místecku, Bruntálsku a Novojičínsku, především v domácnostech. Jediným sociálním zařízením bylo integrované centrum Žirafa ve Frýdku-Místku, kde hasiči odebrali dvě desítky vzorků od klientů i pracovníků.