Sbor dobrovolných hasičů Guty má za sebou mimořádně náročný rok. V uplynulých dvanácti měsících zaznamenal celkem 158 zásahů. Více jich za jeden kalendářní rok dosud neabsolvoval. „Pro nás to byl určitě historicky nejvyšší počet výjezdů. Stoprocentně,“ řekl Deníku velitel SDH Guty Josef Saran.

"V roce 2006 šlo celkem o 146 případů. Myslím si, že nejde o to, že by nás lidé volali ke všemu - událostí, jako je kupříkladu hubení hmyzu nebo větrná smršť, jednoduše přibývá," poznamenal. Má za to, že sbor bude v budoucnu schopen zasahovat i u dvou stovek událostí za rok, pokud to bude zapotřebí. Sbor loni vyjížděl k 22 požárům - například hned 19. ledna k tragickému požáru v centru Třince, který si vyžádal dva lidské životy. V samotných Gutech šlo o tři požáry.

Hasiči výjimečně zajížděli až na Jablunkovsko. Znají je tak v Hrádku nebo Košařiskách. Nejvíce práce měli v polovině roku. „Když se přemnoží sršni, máme se co obracet. V létě jsme měli i šest výjezdů za odpoledne,“ poznamenal Saran s tím, že nejvíce zásahů se vztahuje právě na technickou pomoc. Loni jich bylo 116, také kvůli orkánu Kyrill. „Stromů se odstraňovalo hodně,“ řekl Josef Saran. SDH měl k poslednímu prosinci loňského roku 48 členů, podle velitele od té doby několik dalších přibylo.

„V naší zásahové jednotce slouží i ti, kteří nejsou členy našeho sboru, ale okolních sborů dobrovolných hasičů, jako například SDH Dolní Lištná a Oldřichovice. Ti, kteří bydlí v Třinci, jsou ve zbrojnici v Gutech,“ vysvětlil Saran. Pochvaluje si, že gutští hasiči v poslední době pracují se stále kvalitnější technikou. "Do tatry se postupně dokupují věci, které při zásazích potřebujeme. Chceme ještě získat vyprošťovací zařízení. Pokud se to podaří, tak ta technika bude na špičkové úrovni, bude srovnatelná s tím, co mají profesionálové." Gutští hasiči tradičně asistují při různých společenských a sportovních akcích. Patří mezi ně hudební festivaly či domácí fotbalová utkání druholigového Třince.

Sbor SDH Guty právě letos oslaví 100 let své existence.

Zásahy SDH Guty v roce 2007

Požáry 22 (z toho 3 zásahy přímo v Gutech)

Technická pomoc 116 (6)

Čerpání vody nebo stavění hrází 10

Dopravní nehody 7 (1)

Uniklé látky 1

Planý poplach 2

Gutští hasiči se loni setkali i s Klausem

Prezident Václav Klaus přijel loni 9. února do Třince. Nečekaně se objevil i v Gutech - obědval v restauraci Gutská bašta na okraji města. Před podnikem Klause vyhlížely dvě desítky lidí. „Fouká tady, ale krátce před tím, než přijel, přestalo pršet. Přivezl nám sluníčko,“ řekla Pavla Crhonková, která před restaurací čekala s pětiletým synem Filipem a sousedkami Gabrielou Ciesarovou a Monikou Hryckovou. Členové SDH Guty se vyfotili s prezidentem Václavem Klausem

Deník také informoval, že Klaus se vyfotil s místními dobrovolnými hasiči a podepsal se jim do kroniky. „Máme památku,“ pochvaloval si starosta gutských hasičů Jan Brzezina. Hasičárna s restaurací sousedí a členové sboru kvůli prezidentovi zaparkovali zásahový vůz mimo garáž. „Nechtěli jsme rušit oběd, kdybychom měli výjezd,“ vysvětlil tehdy velitel Josef Saran. (lew)

Perný rok mají za sebou také dobrovolní hasiči z Frýdku