VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči nyní nevyjíždějí jen ke klasickým požárům

Region –Profesionální hasiče nezaměstnávají v současné době na Frýdecko-Místecku pouze klasické požáry.

11.6.2011
SDÍLEJ:

Hasiče zaměstnal loni rozsáhlý požár na Palkovických hůrkách. Foto: Deník/Martin Šrubař

Profesionální hasiče nezaměstnávají v současné době na Frýdecko-Místecku pouze klasické požáry.

„V prvé řadě je nutné říci, že plošné vypalování trávy je zákonem striktně zakázáno. Přestože se hasiči snaží každoročně upozorňovat na tuto skutečnost, lidé berou často podobná upozornění na lehkou váhu. Přitom si mnozí nepřipouštějí, že tím nejen porušují zákon, ale především ohrožují své okolí,“ upozornil tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Petr Kůdela. Jak dále dodal, při vypalování porostů může být fyzické osobě, která tuto činnost provádí, uložena pokuta až do výše 25 tisíc, právnické a podnikající fyzické osobě až do půl milionu korun.

Oproti plošnému vypalování trávy, není spalování hořlavých látek, mezi které například patří dřevní odpad a listí, zákonem striktně zakázáno. „Většina obcí má podmínky, za jakých je možno spalovat hořlavé látky na volném prostranství, zapracovány v místních obecně závazných vyhláškách. Pokud obec přímo neupravuje spalování látek vlastní vyhláškou, pak je nutné při spalování dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Spalování je možno provádět pouze na ohništi v minimální vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Ohniště musí být bezpečně ohraničeno kameny, aby byly plameny dostatečně pod kontrolou,“ varoval Kůdela. Spalování se nesmí provádět v době, kdy fouká vítr, při kterém by hrozilo rozšíření ohně do okolí – a to ani v případě, že ohniště bude pod neustálým dohledem. Vždy je vhodné mít v blízkosti ohniště připraveny prostředky k hašení – hasicí přístroj, konev s vodou nebo nádobu s pískem a lopatku, aby se dal případný požár již v zárodku uhasit. V žádném případě nesmíme odcházet od ohniště, pokud není dostatečně uhašeno.

Právnické a podnikající fyzické osoby při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou povinny stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. „Navíc mají povinnost nahlásit tuto činnost územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje elektronickým formulářem, který je možno nalézt pod názvem Pálení klestí na webových stránkách www.hzsmsk.cz,“ dodal Kůdela.

Autor: Martin Šrubař

11.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy.

V regionu se opět budou zpívat koledy s Deníkem

Obecní úřad v Bystřici na archivním snímku

V Bystřici investují do nových prostor pro děti v předškolním věku

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Ze zahradnictví ukradl zboží za téměř 400 tisíc korun

Neznámý pachatel se v uplynulých dnech činil, vyloupil areál zahradnictví na Frýdecko-Místecku a odcizeným zbožím měl vytvořit skoro půl milionovou škodu.

Demolice domu Pionýrů je v plném proudu

O osudu domu, který stojí na začátku ulice Pionýrů v Místku, bylo rozhodnuto již před několika měsíci. Ale až nyní se po vyčištění vnitřních prostor mohla začít demolovat hrubá stavba.

Tento týden představíme prvňáčky ze školy v Dobraticích

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT