Statistiky hovoří jasně: dobrovolným hasičům v regionu přibývá práce. Vyplývá to z údajů o počtech zásahů.

Nejvytíženějším sborem na Frýdecko-Místecku je SDH Mosty u Jablunkova. Tamní hasiči loni zaznamenali 371 zásahů, nejvíce v historii zásahové jednotky. V průměru je zaměstnala více než jedna událost denně. Letos jde zatím „jen" o sto výjezdů, ten jubilejní se odehrál 19. července. Druhá polovina roku bývá náročnější, a tak je možné, že zásahů bude opět více než tři sta.

„Dá se říct, že je toho čím dál tím víc," řekl redakci mostecký hasič Tomáš Kohut s tím, že v minulých dekádách si dobrovolní hasiči něco takového jen stěží dokázali představit. Nárůst počtu výjezdů podle něj souvisí s tím, že jednotka byla zařazena mezi JPO II a že poskytuje stále více služeb. „Staráme se i o celé vodní hospodářství obce. Například když někdo překopne vodovod, tak to zastavíme a opravíme. Čistíme vnitřky vodojemů, dělá se chlorace, dezinfekce, a zajišťujeme i nouzové zásobování pitnou vodou," naznačil Tomáš Kohut.

Mostecká jednotka loni řešila 16 požárů a 22 nehod, tyto události tvořily jen asi desetinu všech výjezdů. Naopak technických havárií bylo celkem 330. A jen obtížný hmyz si vyžádal 73 výjezdů. „Lidé nás chtějí víc a častěji," usmál se Kohut. Poznamenal, že už více než deset let má sbor dva zaměstnance na hlavní pracovní poměr a také personální stav jednotky je řadu let „víceméně stejný".

BEZMÁLA 200 ZÁSAHŮ ZVLÁDLI TAKÉ V GUTECH

Vytíženou jednotku měl loni frýdecký SDH s 220 zásahy, jednotka v třineckých Gutech pak zaznamenala 198 výjezdů a 174 událostí řešili dobrovolní hasiči z Jablunkova.

Zhruba jednou týdně vyjíždí k různým událostem jednotka SDH Raškovice. „Počty zásahů si poctivě evidujeme. Pokud bych to měl vzít za několik posledních let, zpravidla se pokaždé dostaneme přes padesát výjezdů. V loňském to bylo šedesát případů. Liší se to podle podle ročního období. Kromě menších požárů nás přes letní měsíce zpravidla zaměstnávají výjezdy kvůli likvidaci bodavého hmyzu," prozradil Deníku náměstek starosty SDH Rostislav Švrček. Připomněl i kuriózní zásah z loňského 4. října.

„Integrované centrum v Ostravě nás tehdy povolalo do akce kvůli lesnímu požáru. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že se jednalo konkrétně o požár dutiny stromu, který někdo úmyslně založil kvůli bodavcům. Ti v něm měli hnízdo. Do vyšetřování se zapojila i Policie ČR. Po uhašení bylo z důvodu bezpečnosti rozhodnuto, že se strom pokácí. Proto jsme ho rozřezali a odklidili z místní komunikace," popsal raškovický hasič Rostislav Švrček.