Když se tato velmi smutná zpráva v neděli 18. prosince kolem poledne rozletěla do celého světa poté, co skonal ve spánku na svém Hrádečku na Trutnovsku, začali občané města Frýdku-Místku spontánně zapalovat svíčky nejen na pietních místech, ale i na místeckém náměstí Svobody, kde se konaly předlistopadové a polistopadové mítinky

Lidé se k tomu svolávali dokonce i přes internet. V osmnáct hodin se právě na náměstí Svobody v den jeho úmrtí uskutečnila pietní akce, kdy se za doprovodu kostelních zvonů zapalovaly svíčky k uctění památky bývalého prezidenta.

O tom, jak moc byl oblíbený, svědčí, že i během včerejšího dne na náměstí přibývaly další svíce a květiny. Kolemjdoucí se zastavovali a v tichosti vzpomínali. Několika z nich jsme položili stejnou otázku: „Jak na Václava Havla budete vzpomínat?“

Dvaatřicetiletá Lucie Šeligová z Frýdku-Místku měla okamžitou odpověď. „Jako na největší osobnost České republiky, byl to prezident, za kterého jsme se po dlouhé době komunistické diktatury konečně nemuseli stydět,“ zamyslela se Lucie Šeligová.

Důchodkyně Anna Ještěrová z Frýdku-Místku pokračovala ve stejném duchu. „Václav Havel byl statečný, skromný, čestný prezident i člověk. Je málo lidí, o kterých můžu říct, že jsou nenahraditelní. On mezi ně rozhodně patřil. Když jsem se v neděli o jeho úmrtí z televize dověděla, byl to pro mě velký šok. Měla jsem ho moc ráda. Bude nám chybět,“ sdělila Ještěrová.

Padesátiletý Pavel Baroš z Frýdku-Místku, kterého redaktor rovněž zastihl před pietním místem, má na Havla jen ty nejlepší vzpomínky. „Byla to mimořádná osobnost. Za ideály svobody a demokracie bojoval i několikrát ve vězení. Do posledního okamžiku upozorňoval na poškozování lidských práv. Jako věřící samozřejmě taky chápu, proč se vlastně jen pár dnů před svou smrtí sešel s dalajlamou. Protože věděl, že se jeho život blíží ke konci, chtěl se s ním ještě naposledy setkat. Proto vyjádření Klausova pseudoporadce, který tibetského duchovního vlastně označil za pouťovou atrakci, musí každý normálně uvažující absolutně odsoudit,“ vyjádřil se Pavel Baroš s tím, že si vzpomíná, jak v roce 1990 v Praze Václava Havla a dalajlamu viděl na vlastní oči. „Byl jsem v hlavním městě právě na pracovní cestě. Protože jsem o této návštěvě věděl, využil jsem toho – a když společně vycházeli z hotelu, poštěstilo se mi dostat až k téměř k nim. A byl jsem nečekaně zaskočen, když najednou dalajlama zamířil ke mně a podal mi ruku. Vycházela z něho velká duchovní síla. Na oba nikdy nezapomenu,“ vzpomínal Baroš.

Jaromír Polášek z Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku si dobře pamatuje, kdy Václav Havel už v roli prezidenta 3. ledna 1990 zavítal i do Frýdku-Místku. „Do Mošnova přiletěl letadlem. Poté zavítal do Vysoké školy Báňské, Dolu Paskov, načež se v odpoledních hodinách přesunul do Frýdku-Místku. Bylo od něj sympatické, že odmítl luxusní limuzínu, ale jel nějakým renaultem, který zajistil někdo z Občanského fóra. Když přišel na zcela zaplněné náměstí Svobody, bylo na něm evidentně vidět, že byl nervózní. Dokonce někteří jej sledovali ze střech domů. Ve své krátké řeči z malého pódia slíbil lidem, že už se nebudou muset bát svobodně vyjadřovat své názory. Osobně jeho prezidentskou éru hodnotím velice pozitivně,“ zamyslel se Polášek.

Zástupci statutárního města Frýdku-Místku a občané města mohou vyjádřit úctu k památce zesnulého Václava Havla do kondolenčních listin. K dispozici budou od 13 hodin v budovách magistrátu – a to nejen ve Frýdku na ulici Radniční 1148, ale také i v Místku na ulici Palackého 115.

„Ve frýdecké budově magistrátu najdou lidé kondolenční listiny v 1. patře u vstupu do zasedací místnosti. V místecké budově na ulici Palackého 115 budou ve vstupních prostorách budovy. Zájemci se do těchto listin budou moci podepisovat až do pátku, poté budou zaslány manželce zesnulého exprezidenta paní Dagmar Havlové,“ uvedl vedoucí odboru vnitřních věcí Radovan Horák s tím, že státní vlajka byla stažena na půl žerdi a zároveň byl vyvěšen smuteční „černý“ prapor. Václav Havel byl 21. 1. 1992 jmenován „Čestným občanem města Frýdku-Místku“.

Kondolenční listiny budou k dispozici i lidem v Třinci – a to od úterý 20. do čtvrtka 22. prosince 2011 v době od 7 do 17 hodin v budově městského úřadu a v Městské knihovně Třinec na Lidické ulici na Terase.