Stopku hazardu podpořily všechny strany v zastupitelstvu. „Výsledek hlasování potvrdil mimo jiné to, že hazardní lobby je nepřípustné," řekl náměstek primátora Jiří Kajzar. Už po schválení vyhlášky nateklo do městské pokladny v roce 2012 o sedmnáct milionů korun méně než o rok dříve. Loni obdrželo město z hazardu 39 milionů korun, předloni to bylo o tři miliony více. Kvůli nižším příjmům se lidem zvýšil místní koeficient daně z nemovitosti.

„S miliony z hazardu by se městu jistě dýchalo lépe, ale v konečném účtování zohledňující veškeré dopady hráčských vášní, včetně páchané kriminality, město ztratné nebude," řekl náměstek primátora Karel Deutscher.

V rozporu s městskou vyhláškou fungují ve Frýdku-Místku pouze herny a kasina povolené ministerstvem financí. Město proto vyvíjí na stát tlak, aby povolení zrušilo. Začátkem roku bylo ve Frýdku-Místku podle údajů ministerstva financí 399 platných povolení na provozování videoterminálů v hernách, ale také například rulety, karetních her nebo kostek v kasinech.

Ministerstvo financí už zahájilo 19 správních řízení o zrušení povolení k provozování sázkových her na území města. Kdy přesně hazard skončí, se ale zatím neví. Provozovatelé heren a kasin totiž zřejmě proti zrušení povolení podají rozklad, o kterém rozhoduje ministr financí, a který má odkladný účinek.

V praxi to znamená, že do rozhodnutí můžou herny a kasina zůstat v provozu.

Strážníci už v minulých dnech kontrolovali herny a kasina. Zaměřili se na to, zda v nich nejsou provozovány „automaty", kterým v roce 2012 vypršela platnost. Žádný takový nenašli, informovala mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Za nedodržení rozhodnutí o zrušení povolení na provoz videoloterijních terminálů i živé hry bude hrozit ve správním řízení až třicetitisícová pokuta.