Do Senátu míří zdanění hazardu, a to jako součást komplexního zákona o jednotném inkasním místě. Frýdecko-místecká senátorka Eva Richtrová říká, že problematika je složitá, přesto se dá to, co je ve hře, vysvětlit zjednodušeně:

„Senát se pokusí napravit chyby, ke kterým došlo při projednávání v Poslanecké sněmovně, kdy poslanci změnili rozdělení výtěžku na třetiny, tedy třetinu obcím, třetinu ministerstvu školství na sport a jedna třetina zůstává loterijním společnostem, a zpochybnili vybírání poplatků nejen za videoloterijní terminály, ale také za hrací automaty, za které obce dlouhodobě vybírají,“ řekla Deníku Richtrová.

„Obce by měly dostat to, co si zaslouží. Opravit by se měla i úprava odvodů takzvaného výtěžku, kde jedna z možností je sedmdesát procent obcím a třetina státu na sport,“ dodala senátorka.

Naznačila, že jde o důležitou věc i pro města, která proti výherním hracím přístrojům (VHP) a videoloterijním terminálům (VLT) bojují vyhláškami. Mezi ně patří i Frýdek-Místek.

„Pokud se nenajde řešení shodné pro Senát a Poslaneckou sněmovnu, pak obce nebudou vybírat ani poplatky - jak za VHP, tak ani za VLT. Nyní přijímají vyhláškou podmínky pro svou obec a město, ale dříve než za tři roky stejně nemají šanci VLT řešit, protože původní povolení vydaná ministerstvem financí byla na deset let, nyní je návrh na tři roky,“ konstatovala Richtrová.

A k Frýdku-Místku připojila i konkrétní údaj: „I když je všeobecná shoda na vymýcení hazardu z našeho města a v pondělí bude zastupitelstvo rozhodovat o přijetí další vyhlášky, přece jen i my máme v rozpočtu příjem z „hazardu“, a ten není zanedbatelný - v návrhu rozpočtu na rok 2012 je to 11 milionů korun. Shodli jsme se, že raději budeme bez příjmu z hazardu, než bychom ho ve městě trpěli. Avšak do doby ukončení provozu terminálů i my potřebujeme finance na krytí ,škod´ způsobených přítomností heren v našem městě,“ poznamenala senátorka.

Senátoři jednají od 7. prosince, bude u toho i Petr Gawlas. Rovněž on říká, že je zpochybněno vybírání poplatků nejen za VLT, ale také u klasických automatů. Gawlas je současně místostarostou Jablunkova, kde vyhlášku omezující hazard nemají.

„Pro nás je to určitý příjem, konkrétně osm set tisíc korun ročně. Pro město, jako je Jablunkov, je to strašně moc peněz do rozpočtu,“ poznamenal.

Tvrdí, že v malém městě automaty prakticky žádné konkrétní kritiky nemají. Za větší zlo ovšem považuje VLT. „Řekl bych, že terminály jsou daleko horší, protože ,vcucnou´ i platební kartu a člověk může přijít o celou výplatu,“ prohlásil.

Také Gawlas zmínil, že se k odvodům takzvaného výtěžku navrhuje, aby šlo 70 procent obcím a třetina státu na sport, naznačil ale, že v Senátu půjde hlavně o řešení, které bude „realizovatelné a projde sněmovnou“.

„Také můžeme navrhnout účinnost zákona od roku 2015,“ dodal.

Boj automatům vyhlásil před časem čtyřicetitisícový Třinec. Město chce mít příjmy z hazardu co nejnižší. „S ohledem na to, že od dubna platí na území města Třince obecně závazná vyhláška o zákazu provozování výherních hracích přístrojů, která reguluje i videoloterijní terminály, nás novela zásadním způsobem neovlivní. Zastupitelé Třince vyhláškou odsouhlasili, že se tímto krokem město vzdává určité části příjmů, ale boj proti hazardu je pro město Třinec vyšší prioritou než samotný příjem z provozování výherních hracích přístrojů,“ řekla redakci mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová.

Na jaře, kdy se vyhláška schvalovala, město oznámilo, že je zde povoleno 162 výherních hracích přístrojů. Ty by měly časem z hutnického města zmizet úplně. Zazněla také informace, že v Třinci je povoleno i 153 takzvaných videoterminálů. ale v hernách jich mělo být méně.

„Loterijní zákon již byl letos novelizován. V září začal platit zákon, který nám mimo jiné pomohl v dalším omezení hazardu, a to tím, že omezil dobu platnosti povolení videoterminálů z deseti na maximálně tři roky,“ připomněla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Dodala, že ve městě je nyní evidováno 440 videoterminálů, které zde mohou být maximálně do 31. prosince 2014. „Některým ale doba povoleného provozu vyprší ještě dříve, a jelikož máme přijaty vyhlášky, které omezují hazard ve městě, lze říci, že v roce 2013 již nebude ve městě v provozu žádný výherní hrací přístroj a ubude také videoterminálů, které povoluje ministerstvo financí,“ naznačila Matějíková.

„Co se týká další novely loterijního zákona, která míří do Senátu a týká se převážně rozdělení odvodu z loterií a jiných obdobných her, pak můžeme konstatovat, že novela navrhuje, aby třetinu dostala obec, třetinu stát a třetina by zůstala provozovateli, který by ji věnoval na dobročinné účely dle svého výběru. Novela jde do Senátu s několika pozměňovacími návrhy, které se zdají být v některých případech pro obce výhodnější, a to zejména z finančního hlediska,“ shrnula.