„Oceláři patří již dvacet sezon k nejúspěšnějším reprezentantům regionu a města Třince. Nejinak tomu bylo i v uplynulé sezoně, kdy podruhé zvítězili v základní části, získali Prezidentský pohár a stali se vicemistry hokejové extraligy," uvedla mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová. Cenu města předala do rukou prezidenta klubu Jána Modera na konci června starostka Věra Palkovská.

První byl Štafa
Cena města Třince se uděluje od roku 2008, jejím prvním držitelem se stal výtvarník Rudolf Štafa. V prvních letech město oceňovalo výhradně jednotlivce. V roce 2011 dostaly cenu i Třinecké železárny, předloni to byla Nemocnice Podlesí, v roce 2014 Polský pěvecký sbor Hutnik a letos Pěvecké sdružení Martinů.

„Oceláři si cenu zaslouží nejen za skvělé výsledky v extralize a úspěchy v mládežnickém hokeji, ale také za to, jak vedou děti a mládež už odmala ke sportu a vytvářejí pozitivní vzory pro ostatní," uvedla. „Ocenění jim náleží také za vybudování Werk Areny, která se stala nejen sportovním, ale i kulturně společenským stánkem nadregionálního charakteru," konstatovala Věra Palkovská.

Vznik třineckého hokejového klubu se datuje do roku 1929. Po začlenění do SK Železárny Třinec byl existenčně zajištěn a patřil ke špičce klubů v tehdejší 1. třídě Slezské župy hokejové.

Po okupaci Německem sportovní činnost na Těšínsku zanikla. Až po druhé světové válce v roce 1945 byla činnost SK Železárny Třinec obnovena. Až do roku 1967 byl třinecký hokej odkázán na přírodní led a hrál jen v nižších soutěžích.

Teprve otevřením zimního stadionu 17. února 1967 vznikly v Třinci po chudých letech podmínky pro to, aby třinecký hokej opět patřil mezi nejlepší. Vzestupu se však nedosáhlo přes noc, třinecký hokej začínal v krajských soutěžích a až v devadesátých letech se začalo blýskat na lepší časy.

První výrazný úspěch přišel v sezoně 1997/1998, kdy Třinečtí postoupili do finále, na samotný vrchol pak dosáhli v sezoně 2010/2011, kdy vybojovali svůj první titul mistra České republiky. Vedle úspěchů extraligového týmu klub HC Oceláři Třinec dosáhl nemalých úspěchů i na poli mládežnického hokeje.

Letošní úspěchy Oceláři slavili už v nové víceúčelové Werk Areně, jedné z nejmodernějších hal v Evropě, která získala před několika týdny hlavní cenu Grand Prix v soutěži Stavba roku Moravskoslezského kraje.