Zastupitelé pouze vzali na vědomí, že městská firma do 17. ledna nesplnila podmínku, která byla nutná pro další pokračování projektu, to ale stačí. Už dříve totiž rozhodli, co bude následovat: mimořádná valná hromada Nehlsenu, kde si město jako společník firmy prosadí svou.

„Kroky ke svolání mimořádné valné hromady jsem již učinila," řekla na jednání starostka Věra Palkovská. Připomněla, že Nehsenu se nepodařilo včas uzavřít dlouhodobou smlouvu, která by zaručovala průjezd alespoň 90 procent dopravy přes areál železáren.

Dlouhodobou záruku požadovaly také stovky obyvatel Konské, Podlesí a Ropice, což starostka označila za logický a oprávněný požadavek. „Bez konsenzu s občany tento projekt nemá šanci," prohlásila.

Na jednání přišel někdejší třinecký starosta Igor Petrov, jenž projekt třídírny obhajoval. „To je naprosto čistý provoz. Kdo to neví, ať se jde podívat na podobnou dotříďovací linku," uvedl s tím, že Konská je jednoznačně nejvhodnější lokalita na území města. Nelíbí se mu, že město po firmě požadovalo uzavřít s hutí nejméně 30letou smlouvu, což prý byla předem nesplnitelná podmínka. A tvrdil, že v jiné lokalitě se stavba třídírny „asi trojnásobně" prodraží. „Bavíme se o desítkách milionů," naznačil Igor Petrov.

Jednatel Nehlsenu Tomáš Sabovčík tvrdil, že zahraniční spolumajitele firmy kroky města překvapují. „Německý společník se mě ptá, co se to vlastně v Třinci děje. Mně je to žinantní, ale taky tomu moc nerozumím," uvedl jednatel. Ve vyhrocené diskusi dokonce radním pohrozil, že pokud bude označován za lháře, spor lze řešit u rozhodčí komise.

Více o tématu se dočtete v tištěné verzi Deníku, nebo jeho elektronické podobě EPAPER, kterou si lze koupit za jednorázovou platbu přes sms nebo za výhodných podmínek předplatit.
#flash|https://g.denik.cz/72/f9/denik-tisk.swf|500|115|denik_tisk#