Přes protesty části zaměstnanců Nemocnice Třinec, kteří v pondělí před hlavní budovou vyjádřili podporu odvolanému řediteli Martinu Sikorovi, se rada kraje snaží dokončit obměnu na postu ředitele zařízení. Jak potvrdil hejtman Ivo Vondrák, bylo vypsáno výběrové řízení na nového ředitele.

Podle hejtmana krajští radní Martina Sikoru odvolali kvůli manažerskému selhání. „Důvodem odvolání ředitele Nemocnice Třinec nejsou anonymní dopisy, ale skutečnost, že dotyčný provedl v nemocnici zásadní personální změny, ovšem aniž o tom předem informoval zřizovatele. Toto považuje rada kraje, zejména v době nouzového stavu za nepřijatelné, protože by to mohlo ohrozit jak fungování samotné nemocnice, tak i nemocnice okolní,“ vysvětlil hejtman s tím, že radní se na Sikorově odvolání shodli jednomyslně.

Dodal, že bývalý ředitel radním nevysvětlil, proč své zamýšlené kroky předem neoznámil zřizovateli. Tím údajně porušil dohodu se zřizovatelem.

Připomněl také, že nemocnice Třinec má nejhorší výsledky z celého Moravskoslezského kraje. Na petici kraj připravuje odpověď, kterou radní projednají v únoru.

Vyplácely se astronomické odměny

Odvolaný ředitel Martin Sikora, který byl pondělnímu setkání zdravotníků před nemocnicí přítomen, krajskou verzi o svém manažerském selhání odmítá a tvrdí, že personální změny udělal po zjištění pochybení některých lidí.

„Zastavil jsem například výplatu neúměrně vysokých odměn části zdravotnického i nezdravotnického personálu. Nemocnice neměla tyto výdaje kryté. Nemůžeme přece vyplácet astronomické odměny, když na to nemáme,“ hájí svá ekonomická i personální opatření v nemocnici její exředitel.

Před třineckou nemocnicí se v pondělí před polednem konalo setkání zdravotníků, kteří nesouhlasí s odvoláním ředitele nemocnice Martina SikoryZdroj: Deník/Tomáš Januszek

Tvrdí také, že k žádnému kolapsu nemocnice po provedených personálních změnách nedošlo, ani nemohlo. „Lékaři byli připraveni převzít jakoukoli péči, včetně zahájení očkování,“ tvrdí Sikora, který si prý hned po nástupu do funkce loni v září nechal udělat hloubkovou analýzu ekonomiky nemocnice a když zjistil, že došlo k pochybení, seznámil s tím jak lidi v nemocnici, tak náměstka pro zdravotnictví Martina Gebauera a vedoucího odboru zdravotnictví krajského úřadu Pavla Rydrycha.

„Mrzí mě, jak se situace vyvinula. Měli jsme plán, jak tuto nemocnici personálně a ekonomicky stabilizovat a začít zvyšovat její reputaci, jak zlepšovat kvalitu péče. Mým jediným cílem bylo efektivní fungování nemocnice a zajištění rovného odměňování. Ve všech uvedených případech jsem postupoval s péčí řádného hospodáře,“ dodal Martin Sikora.

Hejtman Ivo Vondrák řekl, že odvolaný ředitel se může do výběrového řízení rovněž přihlásit, ovšem bude muset vysvětlit, že výtky vůči jeho krokům ve funkci ředitele jsou neoprávněné.

Spory okolo nemocnice nenechávají klidným ani vedení Třince. Podle primátorky města Věry Palkovské je to v této době situace velmi nešťastná a mrzutá. „Věřím, že vedení kraje celou věc prověří, ale hlavně je potřeba, aby se situace zklidnila, pacienti nic nepocítili a zdravotníci se mohli soustředit na práci,“ řekla Palkovská.