„Bývalé zaměstnance jsme podrobně seznámili s podmínkami a nároky na podporu v nezaměstnanosti. Rovněž jsme je informovali o současných volných pracovních místech. Předpokladem k jejich umístění je především dosavadní vzdělání jednotlivých žadatelů. Snažili jsme se dohledat a nabídnout příbuzné profese, jako jsou například zámečník, svářeč a jiné,“ uvedl Vladimír Patáčik z frýdecko-místeckého úřadu práce.

„Příležitostí není zrovna dostatek, ale rádi bychom pomohli najít nějaký ten přechod. Existují i možnosti aktivní politiky, například rekvalifikace a investiční pobídky,“ dodal Patáčik.

Vedení společnosti Timber Mill, provozující pilu na Ostravici, rozdalo 28. ledna svým devětadevadesáti kmenovým zaměstnancům výpověď z pracovního poměru.

Tuto informaci Deníku potvrdil i Karel Bystřický, ředitel společnosti. Jak sám uvedl, důvodem propouštění jsou obrovské výpadky dodávek dříví Lesů ČR na trh a jeho neúnosné zdražování.

„Po naší pile je vyžadováno navýšení ceny pilařské kulatiny oproti loňskému roku až o čtyřicet procent. Stav je ekonomicky neúnosný. Kvůli nedostatku suroviny jsme přišli o zakázky, kterých jsme měli i přes složitou situaci v odbytu dostatek,“ doplnil Karel Bystřický.

V tomto podniku se stoletou tradicí byli zaměstnáni lidé převážně z obce Ostravice, a to mnohdy i celé rodiny.

Většina propuštěných tajně věří a doufá, že se situace na trhu během pár týdnů zlepší a výroba se obnoví.

Pokud by se tak stalo, nastoupí zpět do pracovního poměru, tak jak jim to přislíbilo vedení pily.

„Pořád nám to však moc nedochází, stále tomu nemůžeme uvěřit. Každý z nás se už snaží hledat nové zaměstnání. Bohužel zde v okolí žádné možnosti nejsou. Nyní jsme zatím ve dvouměsíční výpovědní lhůtě a jak zástupci úřadu práce sdělili, už nyní se připravují na naši hromadnou evidenci,“ uvedla jedna z propuštěných.

O ostravické pile se mluví i mezi místními důchodci. „Je to hrůza, co se dnes děje. Pila přinášela obživu zdejším lidem desítky let a nyní takový konec,“ prozradila žena z Ostravice, která si nepřála být jmenována.

„Co jsme ale mohli čekat. Před lety se k nám začalo dovážet oblečení z Číny a odnesl to i Slezan ve Frýdku-Místku. Tady máme dřevo hned za pilou, ale budeme ho dovážet odjinud. To opravdu hlava nebere,“ dodala žena.