Vydáváme pohlednice s historicky zrekonstruovanou podobou sídla a k některým hradům a tvrzím vydáváme i brožury s podrobným popisem lokality, okolnostmi vzniku i dnešní situací,“ uvedl nakladatel Radim Mohyla. Malé nakladatelství Beatris vydalo již přes sedm desítek pohlednic s historickými sídly z celé republiky, doplnilo je znaky nejvýznamnějšího rodu, který hrad nebo tvrz vlastnil. Nyní se začali zabývat hrady a zámky na Slovensku. „Z našeho širšího regionu jsme vydali pohlednice hrádku na Štandlu, frýdeckého zámku, hrádku v Čeladné, zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí, hradů Hukvaldy, Slezská Ostrava, Šostýn, Štramberk, Starý Jičín, Helfštýn, Rožnov pod Radhoštěm, Hradec nad Moravicí, Velké Losiny, Starý a Nový Jičín, Cvilín, Jánský vrch, Brníčko a další,“ vypočetl Radim Mohyla.

Rekonstrukce historického vzhledu je dílem Rostislava Vojkovského. „U dodnes existujících hradů se snažíme přinést jeho vzhled ze středověku. V mnoha případech neexistuje dokumentace těchto staveb, takže přímo na místě zjišťujeme, kde jsou například zazděná okna, které části stavby byly osekány nebo strženy. Takto jsme postupovali u frýdeckého zámku, kde jsme zároveň využili výsledky amatérského výzkumu bývalého pracovníka muzea, které sídlí v prostorách zámku,“ prozradil Rostislav Vojkovský.

close zoom_in

Do přímo detektivního pátrání se musí pustit u neexistujících staveb. „Zde spolupracujeme s historikem a archeologem Ladislavem Jurošem z Frýdku-Místu. Ten navštíví místo, kde stávala tvrz nebo hrádek. Vytvoří půdorys stavby, přičemž nesmí opomenout sebemenší nerovnost v terénu. Pak zvažujeme, zda hrádek měl kamenné nebo dřevěné opevnění, kudy k němu vedla cesta a kde byla vstupní brána. Vlistinách zjišťujeme, kdo hrádek nebo tvrz nechal postavit. Když stavbu financoval panovník nebo církev, lze předpokládat, že byla honosnější, než když ji stavělo město či obec. Z toho všeho se pak dá hodně složitým způsobem určit vzhled stavby,“ vysvětloval Rostislav Vojkovský. Takto vznikla podoba hrádku u Štandlu ve Frýdku–Místku a strážního hrádku v Čeladné, který stávalna vrcholu Kozince a byl objeven teprve nedávno.

Podoba přiblížila oba hrádky v době kolem roku 1300. Na počítači vytvořený obraz hrádku Rostislav Vojkovský zasadí do fotografie pořízené na místě. „V tisku se objevila informace lašského krále pana Zdeňka Krulikovského, že se jedná o Kozí hrádek. Historicky se nám nepodařilo zjistit, že by se opevnění takto jmenovalo. Kozí hrádek je v Čechách a je spojen s husity. Hrádek u Čeladné stával na Kozinci, možná proto vzniklo toto spojení,“ upozornil Vojkovský. „Zjistili jsme, že podél řeky Ostravice a staré obchodní cesty do Uher stávaly desítky podobných opevnění. Nyní připravujeme do tisku pohlednici a brožuru o hrádku v Bílé,“ uzavřel Rostislav Vojkovský.

close zoom_in close zoom_in