„Frýdecká ulice je ovlivněna hustotou dopravy a blízkostí průmyslového areálu, je hlavním dopravním přivaděčem na silnici I/11. Zeleň potřebuje jako sůl,“ uvedla primátorka města Věra Palkovská.

Právě sůl ze zimního posypu však původní zeleň zcela zdecimovala, město se tak spolu s železárnami pustilo do společného projektu. „Každý rok se snažíme najít nejméně jeden takový, který zlepší prostředí města, k němuž huť neodmyslitelně patří 180 let,“ vysvětlil generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Společnými silami vysázely s městem již několik stromů a parků, na řadě je nyní Frýdecká ulice. „Letošní obměna zeleně ji rozhodně zvelebí. Díky vzrostlým stromům navíc pomůže pohlcovat prašnost z dopravy i z haldy, kterou nyní rekultivujeme a postupně odtěžujeme,“ doplnil Czudek.

Součástí projektu byla výměna zeminy, odstranění dvanácti stromů a osazení odolnými druhy dřevin. Novou alej tak tvoří platany, které dorostou do výšky 20 až 30 metrů a jejich velké listy prachové částice zachytí. Právě tyto stromy navíc tolerují posypovou sůl. Dalším jsou jasany, které mohou vyrůst až 20 metrů a na podzim ulicí zbraví červeno-purpurově.

Keřové výsadby pak nahradí bílé, růžové a červené růže, na jaře pod stromy rozkvetou cibuloviny, záhony zpestří například krokusy a okrasné česneky, v létě pak letničko trvalkový záhon plný květin.

„Naše vzájemné úsilí o zlepšení životního prostředí je v Česku vnímáno jako příklad dobré praxe a je přínosem především pro místní obyvatele. Řada projektů by bez vzájemné podpory neměla šanci na úspěch. Proto se snažíme vždy najít společnou řeč a vážím si toho, že se nám to už léta daří,“ dodala primátorka.