close Zámek v Hnojníku. zoom_in

Španělský majitel se nechal slyšet, že do památky už nechce dál investovat, a tvrdí, že ho zklamal přístup úřadů. Ty mu předloni vyměřily půlmilionovou pokutu, protože zámek byl dlouho v žalostném stavu a s pracemi se otálelo. Zámek teď z pohledu kolemjdoucích vypadá dobře. Informace o tom, že má opět změnit majitele, je ale zneklidňuje.

„Já bych byl nejraději, kdyby to koupila obec. Jednou provždy by se to vyřešilo," prohlásil včera třicátník Jan z Hnojníku s tím, že dění kolem zámku dlouhodobě sleduje. Tomu, že se najde seriozní investor, který bude ochoten vložit desítky milionů do kompletní opravy památky, příliš nevěří. „Buď to bude chátrat, nebo nám tady natahají herny," prohlásil. Míní, že pokud by do věci vstoupila obec, mohl by se zámek přebudovat například na centrum služeb. „Knihovna, policie, zubařka, doktor, to jsou všechno věci, které by tu mohly být. Ať se to využije," pravil obyvatel obce.

Starosta Hnojníku Miroslav Molin se už ale dříve vyjádřil proti koupi zámku. Připomněl, že doba, kdy obec mohla památku získat za výhodných podmínek, je dávno pryč, a odhaduje, že k 15 milionům je třeba připočíst dalších 40 až 80 milionů korun na rekonstrukci. To podle starosty přesahuje možnosti obce. Naopak hnojnický zastupitel Tomáš Peterek, jenž se o osud zámku zajímá od přelomu století, si myslí, že v obci by se měla otevřít diskuse o tom, zda si na koupi půjčit peníze, zámek odkoupit a pak se pokusit získat dotace na jeho obnovu. „Minimálně bychom měli vstoupit do jednání," řekl včera Deníku.