„Nemůžeme to nazvat jinak než podvodem na obyvatelích místní části Hodoňovice a Kamenec. Nevíme, zda krtci a hraboši na poli, pneumatiky v pneuservisu a stroje v průmyslové zóně, mají vetší práva než obyvatelé tohoto státu. Tohle celé přijde jako absolutní výsměch,“ oznámil Jiří Šolín. Argumentoval, že v současné době vzniká protihluková stěna na výpadovce z Frýdku-Místku směrem na Beskydy u méně zastavěného území, zatímco u rušné silnice v jeho sousedství chybí.

Každopádně se zde objevily řeči, že „někdo“ mohl dohodnout, aby bariéra stála kolem polí v Kunčičkách u Bašky. „A v této chvíli si to myslíme. Dojde tam obrovskému zhodnocení pozemků,“ nechal se slyšet Šolín s tím, že by se nedivil, kdyby právě tohle bylo pozadím celé záležitosti.

Lidem z Hodoňovic chybí delší protihluková stěna a vadí jim, že ji teď staví v Kunčičkách a nazývají ji Hodoňovická, 14. 4. 2023.
Hodoňovickou protihlukovou bariéru staví v Kunčičkách, lidi to pěkně štve

Tomáš Břežek, starosta Bašky, prohlásil, že se k těmto informacím vyjadřovat nemůže, neboť mu „nejsou známy“. „Obec každopádně eviduje více podnětů našich občanů ve věci hlučnosti okolo silnice I/56 a ty spolu s vlastními připomínkami předáváme jejímu správci, tedy Ředitelství silnic a dálnic ČR,“ podotkl.

Lidé z Hodoňovic a Kamence navíc upozorňovali, že když se tam po ukončení jedné z etap výstavby protihlukových stěn zjišťovalo, odpovídá-li normám, jezdily auta pomaleji. „Po celou dobu měření byla před úrovňovou křižovatkou vyvěšena cedule upozorňující na sledování rychlosti od Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdek Místek a tím pádem došlo ke zpomalování dopravy a obrovskému snížení hluku,“ vysvětlil Šolín. K dovršení rozhořčení sousedů pak silničáři pojmenovali novou protihlukovou stěnu Hodoňovická. Byť je jinde, kousek severněji – v Kunčičkách u Bašky …

Dálnice A1 v Polsku. Ilustrační foto.
U sousedů zadarmo. Státní dálnice v Polsku by mohly být od léta bezplatné

Právnička odboru stavebního řádu a životního prostředí kanceláře veřejného ochránce práv Jitka Večeřová do Bašky vzkázala, že se ombudsman nemůže zabývat počínáním Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR, jelikož to není úřad. „Postup krajské hygienické stanice a stavebního úřadu, které projekt, jehož součásti byly protihlukové stěny, povolovaly, ale prošetřit může,“ upozornila a vyžádala si od usedlíků potřebné dokumenty.

Gabriela Ovesná z ŘSD ČR, Provozního úseku – Správa Ostrava, upozornila, že všechny části (dvě jsou už hotové, třetí se buduje - pozn. redakce) protihlukové stěny na výpadovce z Frýdku-Místku na Frýdlant nad Ostravicí získaly ke stavbě „kladná stanoviska“ včetně výsledků z měření hlučnosti. Názory občanů na údajné zhodnocování parcel v blízkosti nyní vyrůstající bariéry v Kunčičkách u Bašky ŘSD nijak nekomentovalo.

Protihluková stěna na dálnici D48.
Protihlukové stěny na D48 u Frýdku-Místku. Budou se doplňovat, zakázka vypsána

„Ve snaze dále řešit ochranu veřejného zdraví před nepříznivými účinky hluku, plánujeme provést na silnici I. třídy číslo 56 v úseku obcí Hodoňovice, Kunčičky u Bašky kontrolní akreditované měření hluku, a to již v průběhu června. Máme vytipované objekty, u nichž to bude,“ sdělila Ovesná. Poznamenala ale, že měřit mohou jen za předpokladu vhodných klimatických podmínek.

„Pokud se vyhodnocením prokáže, že stávající opatření proti hluku jsou nedostatečná, anebo bude-li prokázáno v jiných úsecích této komunikace překročení hygienických limitů hluku, je ŘSD, jakožto majetkový správce dané pozemní komunikace, povinno navrhnout a provést veškerá nezbytná opatření k odstranění či minimalizaci hluku. Předem děkujeme za pochopení a trpělivost,“ konstatovala Ovesná.

K tématu

Lepší zábrany u Chlebovic
ŘSD ČR na svém moravskoslezském Twitteru informovalo, že se pustí v okolí Frýdku-Místku do budování protihlukové stěny dálnice D48. „V rámci trvalého rozšíření preventivních opatření ji doplníme v místní části Chlebovice. Dojde zde k výstavbě nových i navýšení nynějších stěn, které budou umístěny v koruně D48 za stávajícími svodidly,“ popsali silničáři s tím, že odhad ceny převyšoval částku osmapadesáti milionů korun.