„Já byl první v září, napůl na ulici, napůl na administrativu,“ vysvětluje David coby velitel. Se zkušenostmi z této práce v Kopřivnici (rušnější město) i Příbore (míň práce). Tým postupně doplňuje o Sebastiána, Jenera a dva Tomáše, převážně také s praxí. Od dubna čekají na posilu strážnici Petru a čekatelku Lucii.

„Začínalo se upozorňováním, teď už i pokutujeme,“ poznamenává velitel s tím, že ve beskydském městě s necelým desíti tisícovkami lidí slouží městská policie momentálně na dvě směny v pracovních dnech. O víkendech bývají i noční, přičemž na práci se odráží fakt, že s půlnocí musí podle vyhlášky prakticky všechny podniky končit a zavírat.

Scenárista Stínů v mlze Zdeněk Zapletal (vlevo) při natáčení desáté epizody na těrlickém závodním okruhu.
Když zločiny, tak Ostrava, měl jasno scenárista Stínů v mlze Zdeněk Zapletal

„Stodolní, to bylo větší,“ podotýká jeden z Tomášů působící dříve u strážníků v Ostravě. První pondělí v březnu je v ulicích s Jenerem – nováčkem od tohoto měsíce. Od rána už mají za sebou hlídání u přechodů pro chodce, řešení nějakých těch přestupků v dopravě či odchyt toulavého psa (všechno uvedené patří k jejich nejčastějším úkolům).

„Státní policii jsme předali tři podezřelé ze spáchání trestných činů, dva pro poškozování cizího majetku, jednoho za řízení pod vlivem alkoholu,“ shrnuje méně obvyklé zákroky velitel. Připomíná výjezd k opuštěnému dítěti u jedné z hlavních silnic, jenž má ovšem horší konec pro maminku nacházející se tehdy v opilosti; případ dostává sociálka.

Naučná stezka Po stopách salašnictví v obci Košařiska.
Miešaní ovec a další tradice, klid pro rekreaci i místní, to jsou dnes Košařiska

S bezdomovci (jeden ve věku dvaašedesáti let minulý týden umírá v mrazu patrně na podchlazení na tržnici) i feťáky, na něž si v jinak klidném Frýdlantě lidé stěžují snad nejvíce, prý potíže nejsou. „Teď je na ně ještě zima,“ míní hlídka na obchůzce. Jejímž cíli jsou také brlohy lidí bez přístřeší v lesích. Strážníci mají působiště v Lubně i Nové Vsi.

„Bezvědomí chodkyně na ulici, krádež v supermarketu, problémy s parkováním pod Ondřejníkem,“ popisuje velitel další zásahy. Volají je nejen nespokojení sousedé kvůli špatně odstaveným autům, ale též lidé v ohrožení. Jako žena napadaná partnerem, ze kterého se vyklube osoba celostátně hledaná Policií ČR, strážníci ji poutají na nádraží.

K TÉMATU

Nelehké znovuzavádění…

Dnešní strážníci ve Frýdlantě nad Ostravicí se musí snažit získat zpět reputaci notně pošramocenou svými předchůdci v „divokých“ devadesátých letech minulého století. Městská policie tehdy dělá takovou ostudu (mj. zabíjí služebními pistolemi krávy na pastvě a prodává jejich maso), že ji radnice raději rovnou ruší. K obnovení přistupuje v souladu se strategickým plánem města v roce 2021 a uvažuje se, že strážníků bude až jedenáct střídajících se ve třech směnách. Opozice – a také část veřejnosti – ale míní, že městská policie je v jejich poklidných ulicích docela zbytečná a každopádně prý až moc drahá. Diskuzi o znovuzavedení strážníků zde označují svého času za bouřlivou.