„Trvalo nám rok a půl než se podařilo dostat Honzu do Třince,“ říká na úvod Adéla Majerová z Knihovny Třinec. A právě úsilí a vytrvalost zaměstnanců třinecké knihovny přivedlo v dnešní době asi nejznámější psychoterapeuta na Severní Moravu. A to i přesto, že Honza Vojtko měl vystoupení i nedávno na festivalu Colours of Ostrava, kde spolu s Ester Geislerovou vedli diskuzi s návštěvníky o lásce v rámci projektu Terapie sdílením.
V Třinci Honza mluvil o vztazích všeobecně. Navázal tak na svou novou knihu Prostě vztahy. Podle kalendáře na webu se Honza do konce roku k nám na sever už nepodívá, a tak poslechnout si jej naživo byla pro lidi z Frýdecko-místecka neopakovatelná šance, kterou dle informací Deníku využili občané nejen z Třince, ale přijeli se podívat i lidé z okolí, jakož to i okresního Frýdku-Místku, protože dle jejich slov hltají videa Honzy Vojtka na Youtube a chtěli využít možnosti se jej zeptat osobně.
Než ale došlo k samotné diskuzi s diváky, nastínil psychoterapeut pět hlavních pilířů vztahů, které jsou pro člověka záchytné. Honza Vojtko je znám tím, že se nebojí říkat i nepříjemné věci, které se neposlouchají dobře a lidé je neradi slyší. I při třinecké přednášce šel až na dřen podstaty místo vyprávění zdánlivě příznivých pouček ve snaze se zalíbit publiku. Mimo jiné dlouze hovořil o potřebě rodiny, její funkci, ale také o tom, že máme tendenci původní rodinu a rodiče „zbožšťovat“, což často vede k tomu, že je pro nás těžké si stanovit tolik důležité hranice.
Ono nastavení zrcadla obecně nebývá příjemné, ale Vojtko jej umí podat s lehkostí a vtipem sobě samým. Ať už hovoří o monogamii, nevěře, fázích vztahu nebo třeba o práci. Protože právě i vztah k práci je oním jedním z pěti zmiňovaných pilířů. „Potřebujeme pracovat. Abychom žili kvalitní život, potřebuji dělat něco, co mě naplňuje,“ objasňuje odborník.
I když v diskuzi převažovaly dotazy na partnerské neboli intimní vztahy, silně religiózní Třinec nezapřel své kořeny a jedna z dam položila otázku terapeutovi na víru. „Ano. Já radši mluvím o nějaké spirituální inteligenci, protože my jako lidé potřebujeme v sobě vytvářet a budovat nějaký vztah k tomu, v co věříme. Nerad ale používám slovo víra, raději se bavím o té spirituální inteligenci,“ odpověděl Vojtko.
Opravdu symbolickou tečkou pak byl dotaz, zdali už Vojtko našel smysl života. „Můj smysl života je pomáhat lidem překonávat překážky,“ vysvětlil psychoterapeut a dodal, že všichni máme schopnost se svým život něco udělat.
Třinecká knihovna je známá tím, že nezahálí ani o prázdninách a zatímco jiné, mnohem větší pobočky v kraji příliš programu pro širokou veřejnost nevytváří, do Třince se jezdí za kulturou a vzděláváním i v létě. Podobně proaktivní přístup ke své základně čtenářů mají na Frýdecko-místecku třeba i v knihovně na Hukvaldech. Pracovnice obou těchto knihoven nedávno také získaly významné ocenění za svou práci z odborných kruhů.
V září se pak v Třinci sejdou milovníci vína. A když se jedná o akci knihovny, je zřejmé, že nepůjde jen tak o ledajakou degustaci. V pátek 20. září se ve společenském sále Trisia uskuteční ochutnávka vína, jakou Třinec ještě nezažil. Kromě degustace vína, kde se lidé dozvědí více nejen o 12 vzorcích luxusních vín, které ochutnají a také skvělé občerstvení, se návštěvníci dozví o historii tradice pití vína na Těšínském Slezsku. Přednášku tak nepovede nikdo jiný než vyhlášená odbornice na tuto tématiku, historička umění Veronika Chmelářová. Na výklad při samotném ochutnávání pak z pozvánku z knihovny přijala jedna přijede jedna z nejzkušenějších someliérek v ČR Eva Gargelová. Ta provede přítomné technologiemi a tradičním postupem při pěstování vína.
Vstupenky na akci se dají zakoupit v Informačním centru Třinec nebo na
www.knihovnatrinec.cz