„O kolik dostaneme méně, budeme vědět, až se schválí rozpočet. Pokud by to bylo méně finančních prostředků, šetření se samozřejmě ani my nevyhneme. Budeme se to ale snažit dělat takovým způsobem, abychom nikoho ze stálých zaměstnanců, kterých máme devět, nemuseli ze svých řad propustit,“ sliboval náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica s tím, že přes zimu se tým horských záchranářů rozšiřuje na patnáct. „Pomáhá nám ale taky dalších pětapadesát dobrovolných členů,“ upřesnil Radim Pavlica.

O turisty v nesnázích na českých horách se bude v terénu starat více než šedesát profesionálních a kolem čtyř set dobrovolných členů horské služby. Jsou mezi nimi i lékaři. Horská služba v době od prosince 2009 až do listopadu 2010 měla v rámci České republiky celkem 7300 zásahů, což je zhruba o čtyři procenta méně než v předchozím období. Většina zásahů připadá na zimu.

Člen Horské služby Beskydy Pavel Masopust redakci nedávno řekl, že by všichni, kteří v zimě vyrážejí do hor, měli být vybaveni nabitým mobilním telefonem, který může někdy opravdu zachránit život. „Pokud by se někdo v horském terénu ztratil, může si přivolat pomoc. Vhodné jsou i GPS přístroje,“ vyzdvihl elektronické pomocníky Pavel Masopust.

Horská služba zaznamenala během loňské sezony na horách v České republice méně zraněných. Je to i z toho důvodu, že se lyžaři na sjezdovkách chovali mnohem ohleduplněji a bezpečněji. Drželi se pravidel, které jsou na webové stránce www.hscr.cz. Horská služba pomáhala u 3500 zraněných lyžařů, 1700 snowboardistů a 313 běžkařů. Záchranáři pomohli rovněž 466 turistům a 409 cyklistům. Lidé měli nejčastěji zraněné nohy, potom ruce, 1300 osob mělo poraněnou hlavu.

Horská služba spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. Na rok 2010 dostala 110 milionů korun a dvacet milionů získala z vlastních prostředků.