I když udeřily tuhé mrazy, na sjezdovkách, které už byly v provozu, se zranili první lyžaři. „Během víkendu jsme zaznamenali devět zraněných lyžařů. Na Bílé jsme těchto případů měli pět. Většinou se jednalo o lehké úrazy. Tentokrát se to naštěstí obešlo bez vrtulníku,“ upřesnil redakci člen Horské služby Beskydy Pavel Masopust. Podle něj by všichni návštěvníci lyžařských areálů neměli zapomínat na bezpečnost, což by se následně projevilo na daleko nižší úrazovosti. „Týká se to ale samozřejmě i turistů, kteří v zimě vyrážejí do hor. Rozhodně doporučujeme všem, aby si vždy s sebou brali nabitý mobilní telefon, který může někdy opravdu zachránit život. Pokud by se někdo v horském terénu ztratil, může si přivolat pomoc. Vhodné jsou i GPS přístroje,“ vyjmenoval elektronické pomocníky Pavel Masopust.

Horská služba Beskydy má v současné době devět stálých zaměstnanců, kterým ještě vypomáhá pět sezónních a na padesát dobrovolníků. „Aby se někdo mohl stát členem horské služby musí splnit náročné fyzické a psychické testy, které se pravidelně obnovují. V našem týmu máme členy, kterým je od dvaceti do dvaašedesáti let,“ dodal Masopust s tím, že vzhledem k fyzické náročnosti mezi sebou nemají žádnou ženu. „Pokud mám dobré informace, tak ani v jedné horské službě v republice ve svých řadách žádnou příslušnici něžného pohlaví nemají,“ dodal Masopust.

Na sjezdových tratích by lyžaři měli dodržovat takzvané desatero. Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného. Jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům a hustotě provozu. Přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

Ten, kdo chce vjet do sjezdové tratě – nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní. Nikdo by se neměl zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Kdo stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdovky, nutné je dodržovat značení a signalizaci. Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc a v případě úrazu prokázat své osobní údaje.